Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić, sastao se sa Janom Dusikom, zamjenikom generalnog direktora DG Klimatska akcija (CLIMA), kako bi razgovarali o zajedničkim naporima u borbi protiv klimatskih promjena i jačanju saradnje Crne Gore sa Evropskom unijom (EU).
Ćulafić je, kako je saopšteno, istakao da je pristupanje Crne Gore LIFE programu ne samo potvrda podrške EU, već i dodatni podsticaj za intenzivniji rad na ostvarivanju zacrtanih ciljeva.
"Osjećamo vašu podršku tokom mandata i uvjeren sam da ćemo zajedničkim snagama učiniti značajne iskorake na ovom polju. Na ovom putu nam je posebno važna i podrška koju dobijamo od Delegacije EU u Crnoj Gori, sa kojima imamo odličnu saradnju", kazao je Ćulafić.
On je, kako je saopšteno, informisao Dusika da je nacrt Zakona o klimatskim promjenama završen i usklađen sa komentarima eksperata Evropske komisije (EK), te da se uskoro očekuje njegovo upućivanje na zvanično mišljenje EK. Pored toga, ministar je naglasio da je završen i Plan prilagođavanja na klimatske promjene, ali da se njegovo usklađivanje čeka nakon donošenja Zakona o klimatskim promjenama.
Dusik je pozdravio napore Crne Gore i pohvalio finalizaciju zakona, ističući da su to krupni koraci ka održivoj budućnosti.
"Važno je osigurati i administrativne i tehničke kapacitete za implementaciju ovih politika, a pristupanje LIFE programu otvoriće vrata za nova finansiranja i projekte", kazao je Dusik, dodajući da je proces pristupanja sada prioritet EU.
Ćulafić je odgovorio da ga to raduje i da je to dodatni motiv za ubrzanje rada kako bi tako jasan prioritet EU iskoristili na dobro Crne Gore.
Takođe je naveo da osnaživanje administrativnih kapaciteta predstavlja kontinuiran rad "koji sprovodimo u skladu sa preporukama iz izvještaja Evropske komisije, uz pomoć partnera, ali dominantno kao plod naših napora".
Dalje je istakao i značaj Strategije niskokarbonskog razvoja, čija se finalizacija očekuje do kraja godine.
“Crna Gora je već usvojila Nacionalni utvrđeni doprinos sa ciljem smanjenja emisija za 55% do 2030. godine i 60% do 2035. godine, kao i Četvrti nacionalni izvještaj i Prvi dvogodišnji izvještaj o transparentnosti”, rekao je Ćulafić.
Dusik je, kako je saopšteno, izrazio zadovoljstvo zbog napretka u zakonodavstvu u oblasti klime, posebno u dijelu koji se odnosi na Zakon.
Njegov direktorat stoji na raspolaganju za sve dodatne konsultacije i pomoć koja je potrebna u dijelu usklađivanja. Nagovijestio je sastanak sa predstavnicima Energetske zajednice u cilju mogućnosti pomoći u ovoj oblasti.
"Na sastanku je jedna od tema bila i mogućnost dobijanja tranzicionog perioda u dijelu primjene ETS direktive, konkretno ETS 2, o čemu će se predstavnici Evropske komisije konsultovati na tehničkom nivou sa predstavnicima država članica kako bi se stvorili uslovi za punu implemetaciju u dijelu drumskog saobraćaja, građevinarstva i drugih sektora koje nisu obuhvaćene u ETS1 a odnose se na malu industriju", navodi se u saopštenju.
Ćulafić je poručio da je potpuno svjestan da rad na Poglavlju 27 predstavlja obavezu većeg broja institucija i da smatra da i prijem na visokom nivou u Briselu treba iskoristiti kako bi se poslala poruka da je međuresorna saradnja ključ uspjeha Vlade Crne Gore.