Kultura
  • Portal Analitika/
  • Kultura /
  • Crnogorska kulturna diplomatija i nasljeđe: Prvo moramo spoznati nacionalnu kulturu, pa onda upoznavati evropsku i svjetsku

Panel diskusija održana na Cetinju

Crnogorska kulturna diplomatija i nasljeđe: Prvo moramo spoznati nacionalnu kulturu, pa onda upoznavati evropsku i svjetsku

Čilikov: Da li je bolje da prvo edukujemo stanovništvo, pa da se kasnije bavimo ozbiljnim projektima i nastupima prema inostranoj sredini

Ivanišević: Aktivnim uključivanjem kulturne diplomatije u našu spoljnopolitičku strategiju, Crna Gora ima priliku da ojača svoj glas

Crnogorska kulturna diplomatija i nasljeđe: Prvo moramo spoznati nacionalnu kulturu, pa onda upoznavati evropsku i svjetsku Foto: Fondacija Kreativne žene Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

Panel diskusija na temu "Crnogorska kulturna diplomatija i nasljeđe" održana je u multimedijalnoj sali Ministarstva kulture i medija na Cetinju, u okviru projekta „Evropska muzika crnogorske kulturne diplomatije“.

Na tribini su govorili prof. drSonja Tomović Šundić - redovna profesorica Fakulteta političkih nauka, Dejan Vuković - predstavnik Ministarstva vanjskih poslova i Aleksandar Čilikov - akademik CANU-a. Moderatorka panel diskusije je Andrea Popović, magistarka političkih nauka.

Kako su saopštili iz Fondacije Kreativne žene Crne Gore, zaključak panela je da moramo prvo dobro spoznati nacionalnu kulturu pa onda upoznavati evropsku i svjetsku.

Kultura je, kako je objasnila prof. Tomović-Šundić, nešto što zbližava, nešto što je zajedničko, univerzalno i autentično. 

„Za relativno male države kakva je Crna Gora, kultura je od neprocjenjivog značaja. Ona treba da ide i ispred politike i iza politike, jer polje kulture to su vrijednosti koje na neki način omogućavaju i bolje postizanje naših političkih ciljeva i ekonomskog razvitka, a istovremeno nas vezuju s razvijenim svijetom. Osim toga, duboko značenje kulturne diplomatije jeste u tome što se kroz nju u stvari postiže brend, ili ovim modernim jezikom, imidž jednog naroda i njegov identitet“, poručila je prof. Tomović-Šundić.

Kritički osvrt na percepciju kulture u našoj zemlji dao je akademik Čilikov koji je stava da mi u Crnoj Gori nijesmo svjesni kakvu kulturu imamo.

„Predavao sam na sedam-osam fakulteta i znam da naši student sa umjetničkih fakulteta pojma nemaju, da ne govorimo o široj javnosti, o bogatstvu kulturne baštine koju Crna Gora ima. Sad se pitam kako mi da plasiramo nešto. Da li je možda bolje da prvo edukujemo stanovništvo, pa da se kasnije bavimo ozbiljnim projektima, odnosno nastupima prema inostranoj sredini“, ističe Čilikov. 

Vuković je iznio definiciju diplomatije koja je, prema njegovim riječima, najprijemčivija u ovom trenutku.

„Diplomatija je na jednom stupnju rutina, na drugom tehnika a na trećem, najvišem stupnju, umjetnost. Saradnja u oblasti kulture, odnosno prezentacije kulturne baštine Crne Gore i crnogorske kulture i multikulture je vrlo izazovna ali takođe može biti i vrlo lepršava i romantična, zato jer Crna Gora ima jednu raskošnu riznicu“, poručio je Vuković.

Učesnicima i posjetiocima tribine, putem video poruke obratio se ambasador Crne Gore u Parizu Ivan Ivanišević. On je ocijenio da aktivnim uključivanjem kulturne diplomatije u našu spoljnopolitičku strategiju, Crna Gora ima priliku da ojača svoj glas i uspostavi uticajnu poziciju u međunarodnoj zajednici.

Iz Fondacije Kreativne žene Crne Gore, koja je organizator panela, naglasili su da kulturno nasljeđe svake zemlje predstavlja temelj njenog identiteta, oslonac za razvoj njene savremene kulture i utiče na pozicioniranje zemlje u regionalnim, evropskim i svjetskim okvirima. 

Panel diskusija realizovana je okviru projekta „Evropska muzika crnogorske kulturne diplomatije“, finansiranog od strane Evropske Unije kroz ReLOaD program, koji sprovodi UNDP u partnerstvu sa Prijestonicom Cetinje.

Portal Analitika