Baština

Branko Jova Zec

Crnogorac koji je glavnokomandujećem Crvene armije SSSR-a rekao ne!

Od Italije do Sovjetskog saveza, od Jadrana preko Kaspijskog “mora” do Sibira… Prošao je Branko Jova Zec nevjerovatan životni put, kopnom i zrakom da bi posljednje četiri decenije proveo u Jugoslaviji, a kraj života u Baru.

Branko Jova Zec Foto: Zupci Times
Branko Jova Zec
Zupci TimesIzvor

Tokom Drugog svjetskog rata bio je interniran u Italiju, gdje je sve do 1943, i italijanske ka­pitulacije bio u logoru Kolfjori­to. Prije nego su Njemci preuzeli upravu, talijanski stražari su re­kli zarobljenicima da pobjegnu, a da će oni pucati u zrak, kao da ih navodno ciljaju…Vidjeli i Tali­jani zaludnost situacije, pa nisu istrajali na bespotrebnoj tuđoj pogibiji. 

Poslije bijega iz logora priključio se italijanskim partizanima. Na­kon toga, iz Italije odlazi u SSSR, u Engels, gdje završava pilotsku školu I leti na bombarderima. 

Tamo upoznaje buduću suprugu Jelenu koju je oženio 1950. go­dine, te nakon kraćeg vremena dobija prekomandu za bazu u Davlekanovo na istok Sibira gdje im se rađa kćer Marina. 

Tokom pilotskog staža našao se u situaciji da mora da prkosi komandi, a taj spor stigao je do vrha Sovjetske armije. 

Falilo je, naime, pilota za lovce, pa Zec dobija naređenje da pre­đe na lovac, što je on odbio uz obrazloženje da je obučen i ima iskustva-staža na bombarderi­ma. Komandant kaže da mora, Zec da ne mora. Komandant mu prijeti da će ga poslati na Vojni sud! Zec napiše pismo generalu Žukovu koji potvrdi njegove ar­gumente, I presudi prije suda u korist Brankovu. 

Ostalo je upamćeno da je Branko pri letu preko Kaspijskog jezera na 11.000 metara još jednom od­bio naređenje. Ovoga puta da se katapultira sa dvojicom kolega zbog otkazivanja jednog od mo­tora. 

Odlučuje da, umjesto katapulti­ranja, na svoju odgovornost po­kuša da prizemlji avion, što mu polazi za rukom. Avion je ucijelo prizemljio na aerodrome u Ba­kuu. 

Uviđajem je ustanovljeno da je motor bio ispravan. Ispostavilo se da su mehaničari prethodno na održavanju “potrošili” alko­hol iz pumpe za hlađenje moto­ra. Iako nije bilo po propisima, kao nagradu za uspješno slijeta­nje, Branku dozvoljavaju da vra­ti avion nazad u bazu, iako je to trebalo da odraditi drugi pilot. 

Jelena Antropov i Branko Zec

1958. godine se vraća u Jugo­slaviju u Beograd sa porodicom. Zbog političke situacije više nije smio letjeti ni u civilnom predu­zeću, a kamo li u vojsci. Kraj ži­vota je proveo u Baru. Preminu je 2003. godine.

(Tekst je preuzet iz 111. broja „katkadnika“ Zupci Times jedinstvenog elektronskog magazina ne samo za barske okvire koji objavljuje redakcija na čijem je čelu Ilija Markov Vukotić. Ove zavisne novine po cijeni daj šta daš,, kako ih izdavač i uredništvo reklamiraju, i sada su „upakovane“ u PDF format , na četiri stranice, i distribuiraju se elektronskom poštom. Od samog početka, Zupci Times objavljuju zapise o zavičajnoj istoriji, tradiciji, receptima, vicevima, izrekama i lokalnim legendama, i to na arhaičnom jeziku koji se u ovoj reviji brižljivo baštini od prvog broja.)

Portal Analitika