NVO Centar za građanska prava oglasio se povodom slučaja prebijanja podgoričkog odbornika Milivoja Brkovića.
Kako su kazali iz CGP-a, pojedinci ne mogu i ne smiju zloupotrebljavati svoje političke i partijske pozicije za pritisak na javnost u cilju uticaja na ishod suđenja, koristeći se, kako tvrde, manipulacijama i lažima za ličnu korist, ma kojoj partiji ili političkom opredeljenju pripadali.
“U cilju transparentnosti i istine, pomno pratimo ishod suđenja koji advokat Velibor Marković opisuje kao zastupnik okrivljenog M.V. u postupku vezanom za slučaj odbornika Brkovića”, kazali su iz te NVO.
Oni su ukazali i na saopštenje advokata Markovića, preuzeto sa njegovog Facebook profila, u kojem se odbornik Brković optužuje da je u jednoj televizijskoj emisiji iznosio “brutalne neistine” o napadu.
“Umjesto da gospodin Milivoje-Brdža Brković, koji ima svojstvo oštećenog u krivičnom postupku protiv dva lica osumnjičena za krivično djelo nasilničko ponašanje iz čl.399.Krivičnog zakonika u sticaju sa krivičnim djelom ugrožavanje sigurnosti iz čl.168.st.2.Krivičnog zakonika, prije svega građanski, ali i kao odbornik u SO Podgorica govori istinu, on u večerašnjoj emisiji ”Iz drugog ugla" na TV Podgorica iznosi povodom tog događaja brutalne neistine, iako ga u tome demantuje snimak kamere video nadzora sa obližnje zgrade i pritom se ,,iščuđavajući" otkuda sad taj snimak, kao da je uopšte važno otkuda, već bi trebalo da bude jedino važno šta se na njemu nalazi. I jos navodi kako je za očekivati od mene kao advokata jednog od okrivljenih da govorim ono što od mene traži klijent, s obzirom da mi klijent za to daje pare, iako bi trebalo, kada su u pitanju činjenice da i advokat govori istinu. No, svako u skladu sa svojim moralnim nazorima”, navodi Marković.
Marković ističe da je tačno da advokata plaća klijent, jer je to takav posao, a da Brkoviću kao odborniku platu daju građani, pa i on kao advokat i poreski obveznik, ali ne, kako dodaje, da bi iznosio neistine.
“Nego, davno sam ja objavio kako su i vlast i opozicija jedna teška tragedija koja je zadesila ovaj jadni narod i kako bi me bilo sramota da pripadam i jednima i drugima. Brković, slučajno ili namjerno, prećutkuje činjenicu da mojem vlastodavcu (M.V.) od strane nadležnog tužilastva i nijesu stavljena na teret navedena krivična djela učinjena na njegovu štetu, jer je nesporno da on Brkoviću niti je zadao udarac, niti mu je ijednom riječju prijetio. S druge strane, Brković je prilikom saslušanja u svojstvu svjedoka naveo da je udarce primao kako za vrijeme za koje se nalazio u stojecem, tako i u ležecem položaju, s obzirom da je nakratno izgubio svijest i pao, iako se na snimku jasno vidi da on nije padao na zemlju. Zatim je naveo i da se neposredno prije događaja nije poljubio sa mojim vlastodavcem, iako se na snimku jasno vidi da su se njih dvojica i rukovali i poljubili. A njegove navode kako je njega i njegovog saputnika djevojka iz trećeg vozila u dva navrata molila da je spasu od “ove dvojice", mislivši na mog vlastodavca i njegovog prijatelja, demantovala je ta ista djevojka, takođe saslušana u svojstvu svjedoka, koja je izjavila da ona tako nešto nije rekla, jer za tim nije ni bilo potrebe, budući da se radilo o prijatnom, udvaračkom razgovoru iniciranom od strane saputnika mog vlastodavca”, ističe u objavi Marković.
Marković dodaje da je ista djevojka, pošto su Brković i njegov saputnik izjavili pred tužiocem da te večeri prethodno nijesu komzumirali alkohol, demantovala njihove navode budući da su prethodno zajedno bila na jednoj slavi.
“E sad, vidjećemo ako je urađen test na prisustvo alkohola kod njih dvojice i ako to neko nije uklonio, kakvi su rezultati tog testa, ali se svakako postavlja pitanje zbog čega su Brković i njegov prijatelj to prikrili, kao i na sam događaj reagovali naglim zaustavljanjem kola u kojima su se nalazili pri utvrđenoj činjenici da između te djevojke, koja je bila u svojim kolima, i dva momka, od kojih je jedan moj vlastodavac (tačnije, ovog drugog), vođen prijatan razgovor. Odnosno, ko je kritične prilike proizveo incidentnu situaciju. Ponavljam, snimak događaja postoji i na njemu se sve jasno vidi. Svakako, nezavisno od gospodina Brkovića (dakle, ovom prilikom ne mislim na njega), nije lijepo lagati, a posebno ako to čini neki navodno vjerujući gradski odbornik, kojem svi mi dajemo platu”, zaključuje advokat Marković u objavi na koju je ukazala NVO CGP.










