Brajović navodi da je lokdaun odnosno zaključavanje zemlje krajnja opcija kojoj se pristupa u zaštiti zdravlja, ali da ne bi trebalo da nas iznenadi ukoliko do toga dođe s obzirom na pogoršanje epidemiolopške sitaucije. Ona je komentarisala i sporne donacije vakcina Crnoj Gori, za koje do danas nijesmo utvdili ni da li su ponuđene ni jesmo li ih smjeli prihvatiti.
„“Lockdown” nikada ne treba i ne smije da bude prva mjera, ali zbog sve ozbiljnije situacije ne treba da bude ni iznenađenje ukoliko dođe do toga“, kazala je Brajović.
Prije nego dođe do zaključavanja, moraju se, napominje, uzeti u obzir popunjenost bolničkih kapaciteta, procjeniti rizici, ali i socijalni i ekonomski faktori.
„Vidimo da u zemljama Zapadne Evrope zemlje su posegle za restriktivnim mjerama i onda se situacija popravljala. Mjere koje preduzimaju nacionalne vlasti ustvari su mjere koje korespondiraju kompleksnoj situaciji, ali mi ističemo da bi mjere dale rezultate moraju da se poštuju i da građani budu dio rješenja“, naglasila je Brajović.
Šefica kancelarije SZO u Crnoj Gori ističe da je vakcinacija protiv koronavirusa globalni izazov.
„Politika je i tu dala svoj pečat uprkos sve većim zdravstvenim opasnostima pa smo se suočili sa vakcinalnim nacionalizmom i konkurencijom, a ne saradnjom između zemalja što je značajno uticalo na distribuciju vakcina“, objašnjava Brajović. No, kaže, u Crnoj Gori sve je po planu.
„U Crnu Goru nedavno je ušao prvi kontigent vakcina i neki zaključak kako se taj proces odvija je da je on u skladu sa planom Ministarstva zdravlja koji je pripremio sa SZO uprkos izazovima sa kojim se suočavala nova administracija, a sada je važno da kako budu pristizale druge vakcine da se uspostavi kvalitetan sistem za monitoring imunizacije kako bi oni koji su kreatori politike mogli da sagledajau dinamiku tog rezultata“, navela je Brajović.
Komentarišući sporenja u Crnoj Gori u vezi sa doniranim, a neprihvaćenim vakcinama, Brajović kaže da SZO daje okvir i smjernice, ali i ostavlja prostor zemlji da na bezbjedan način upravlja donacijama. Ističe i da u okolnostima pandemije nijedna zemlja nema luksuz da kompromituje kvalitet i bezbjednost vakcine.
„Ja sam i ranije objašnjavala da SZO daje preporuke, a da zemlje članice uključujući i Crnu Goru nose suvereno pravo da zapravo odluče o modalitetu nabavke, a očekivanje SZO je da to rade u najboljem interesu građana odnosno zaštite njihovog zdravlja“, podvukla je Brajović.
Podsjetimo, Crnoj Gori je grčki biznismen Petros Statis ponudio 10.000 vakcina kineskog proizvođača Sinofarm, takođe 100.000 vakcina ,,Sputnik V“ ponudio je ruski biznismen Oleg Deripaska i od tada je ministarka zdravlja nekoliko puta kazala da donacija ne može da bude prihvaćena, jer navodno ugrozava nabavku vakcina i pregovore o tome. Iz Ministarstva su više puta rekli i da nijednu donaciju nijesu odbili, a da je „dogovoreno da svaka nabavka vakcine ide direktnim bilateralnim odnosima sa proizvođačima, odnosno sa zemljama iz koje dolaze vakcine“, te da je to i zvaničan stav SZO.