Društvo

Direktorica podgoričke Gimnazije za Portal Analitika

Bojanić Lalović: Nastavnici smatraju da treba pomjeriti prvo tromjesečje

,,Mislim da i pored dobre organizacije, velikog zalaganja profesora i roditelja, ne možemo govoriti o visokim standardima onlajn nastave kao što je to učenje uživo, u učionici. To je zato što nijesmo imali dovoljno iskustva, bilo je i onih koji su se tek sad obučavali za rad na platformama, a trebalo je osmisliti i kvalitetne scenarije kako bi se ostvarili obrazovni ciljevi”, navodi za Portal Analitika direktorica podgoričke Gimnazije “Slobodan Škerović”, Zoja Bojanić-Lalović.

Bojanić Lalović: Nastavnici smatraju da treba pomjeriti prvo tromjesečje Foto: Youtube/screenshot
Ivona Drobnjak
Ivona DrobnjakAutor
Portal AnalitikaIzvor

Na preporuku Instituta za javno zdravlje škole na teritoriji Podgorice, Budva, Ulcinja i Cetinja su od ponedjeljka, devetog novembra zatvorene, te će se narednih 14 dana nastava odvijati onlajn. Ipak, ne odlaže se provjera znanja. Prema ranijem uputstvu IJZ, đaci do šestog razreda osnovne škole i prvog srednje nastavu pohađaju u školi, a ostali preko interneta.

Poseban izazov za nastavnike i đake trenutno je ocjenjivanje u ovim uslovima, ističe naša sagovornica.

,,Profesori smatraju da bi ovo tromjesečje trebalo da se pomjeri, odnosno da se ne ocjenjuje. Iako smo svi svjesni specifičnosti trenutka i nastojimo da damo maksimum, ne smijemo zaboraviti da je ocjenjivanje svojevrsni stres i za učenike i za nastavnike. Nikako nije dobro da insistiramo na formi, jer je u ovom trenutku ipak suština najbitnija”, navodi Bojanić Lalović.

PORTAL ANALITIKA: Školska godina u Crnoj Gori počela je 1. oktobra, mjesec kasnije nego inače, zbog procjene zdravstvenih vlasti da regularan početak školske godine nosi rizik po zdravlje djece. Da li ste zadovoljni time kako protiče nastava u gimnaziji?

BOJANIĆ LALOVIĆ: Zahvaljujući pripremama za jednu vrstu onlajn nastave, koju smo započeli još krajem 2018. godine, a s ciljem da pomognemo učenicima sportskih odjeljenja, kvalitetnije smo reagovali od očekivanog. 

Istina, veliki broj učenika, potreba da se napravi kvalitetan raspored, da se uvežu svi učesnici procesa, nastavnici, roditelji, stručna služba, podrazumijevalo je jasnu viziju i brzu reakciju. Iako je ovo način rada koji nastavnici nijesu u praksi razradili, koji je sve nas učinio početnicima, mislim da se u kvalitetu nije osjetio veći pad. Stručni aktivisti su odgovorno pristupili i prilagođavanju gradiva novom vidu nastave, pa se vodilo računa i o tome da se obrađuje ono što je od posebnog značaja za nastavak školovanja.

PORTAL ANALITIKA: Sa kojim novim izazovima se suočavate zbog nastave koja je drugačija u odnosu na uobičajenu? Svi podgorički đaci trenutno pohađaju onlajn nastavu…

BOJANIĆ LALOVIĆ: Ako govorimo o kompetencijama, onda će ovo vrijeme donijeti značajna iskustva i za učenike i za nastavnike. Nastavnici razvijaju digitalne kompetencije, ali i metodičke, a virtuelne učionice sada nameću i drugačiji vid ponašanja u onlajn svijetu. Posljedica ima i mislim da ćemo kao i u ostalim sferama života to tek vidjeti. Mislim da i pored dobre organizacije, velikog zalaganja profesora i roditelja, ne možemo govoriti o visokim standardima kao što je to u učionici. To je zato što nijesmo imali dovoljno iskustva, bilo je i onih koji su se tek sad obučavali za rad na platformama, atrebalo je osmisliti i kvalitetne scenarije kako bi se ostvarili obrazovni ciljevi. Sve su to bili veliki izazovi, a koliko smo uspjeli da ih kvalitetno savladamo očekujem da ćemo tek da vidimo.

Svakako veliki izazov predstavljalo je organizovanje konsultacija i pisanih provjera u školi. Poseban izazov za nastavnike trenutno je ocjenjivanje, te smatraju da bi ovo tromjesečje trebalo da se pomjeri, odnosno da se ne ocjenjuje. Iako smo svi svjesni specifičnosti trenutka i nastojimo da damo maksimum, ne smijemo zaboraviti da je ocjenjivanje svojevrsni stres i za učenike i za nastavnike. Nikako nije dobro da insistiramo na formi, jer je u ovom trenutku, ipak, suština najbitnija.

ANALITIKA: Prema uputstvima Ministarstva obrazovanja i Instituta za javno zdravlje u školama, u jednoj školskoj klupi smije da sjedi samo jedan učenik, a neohodno je održavati i fizičku distancu od najmanje dva metra, dok djeca nemaju školske odmore već pauze koje mogu da provode u učionici. Koliko je teško srednjoškolcima da se priviknu na nove epidemiološke uslove?

BOJANIĆ LALOVIĆ: Što se pridržavanja mjera u školi tiče, učenici pokazuju zrelost i odgovornost, pa je jedini rizik trenutak kada napuste školsko dvorište, jer su bez naše kontrole, ali i kontrole roditelja. Zato se trudimo da učenicima svakodnevno šaljemo poruke koliko je važno da čuvaju sebe i svoje najbliže. Oni zaista pokazuju veliku ozbiljnost i svjesnost trenutne situacije. 

ANALITIKA: Je li neko od nastavničkog osoblja i učenika bio zaražen i ukoliko jeste, koliko nastavnika je bilo pozitivno na kovid-19?

BOJANIĆ LALOVIĆ: Jeste, ali smo ovu smo prepreku prevazišli, vodeći računa o bezbjednosti đaka i nastavnog osoblja. I pored velikog broja učenika, covid pozitivnih imamo među onima koji ne dolaze u školu, odnosno pohađaju onlajn nastavu, zato što su bili kontakt zaražene osobe.

ANALITIKA: Da li neko pomaže nastavnicima, osim Ministarstvo prosvjete u realizaciji planiranog programa i koliko je teško organizovati nastavu, s obzirom na konstantne promjene?

BOJANIĆ LALOVIĆ: Svakako da nam je nakon prvog talasa u martu bilo lakše organizovati nastavu. Odradili smo samoevaluaciju i utvrdili što treba popravljati. Urađen je jedan akcioni plan u kome smo jasno definisali aktivnosti i nosioce aktivnosti, a posebno smo radili na rasporedu kako bismo ispoštovali mjere za učenike koji nastavu izvode tu u školi. Smjernicama Ministarstva prosvjete planirano je da pismene provjere znanja radimo takođe u školi, pa je i ta vrsta organizacije bila izazovana, ako uzmemo u obzir činjenicu da je u gimnaziji 2.088 učenika. Sad već možemo reći da smo zadovoljni, a nakon sastanaka sa roditeljima, učenicima i nastavnicima, vidimo da i oni smatraju da organizacija dobra. 

Portal Analitika