Bez maske na netu: Prepoznaj nasilje

Novi milenijum i novi virus preslažu život u svim aspektima. Pa se i veze češće započinju u sajber prostoru nego prije. I ponekad sadržaj čata nijeprijatan, komentari tjeraju na stid, a seksualna konotacija dođe na red mnogo prije nego što bi se u realnom svijetu smatralo pristojnim

Bez maske na netu: Prepoznaj nasilje Foto: NVO Dobar život
Djevojčice sa klikerima
Djevojčice sa klikerimaAutorka
NVO Dobar životIzvor

Ovo može biti nova vrsta problema, posebno za mlade djevojke.

I dok je uspoljašnjem svijetu potrebno nositi maske, usajber prostorumorajusve maskedapadnu. Da iza njih niko ne može da se skriva i bude zaštićen od loših stvari koje je spreman da učini.

Donosimo vamosnovne preporuke za onlajn distancu. Za funkcionisanje bez maske na netu.

#prepoznaj_nasilje

Nasilje nije uvijek fizičko. Niti je samo psihičko. Cilj nasilnika je kontrola nad nekim. I svaki čin kontrole bez dopuštenja - nasilništvo je. U sajber prostoru je nasilništvo i kada razgovor tjera na crvenjenje, stid, sram, zbog nečeg na šta nemamo uticaja. Zbog tuđih sudova ili pitanja. I to je nasilništvo. Nasilnik je ponekad i poznata osoba, a nasilje je zloupotreba moći. Osoba kojoj je potrebna kontrola nad nekim je osoba kojoj je verovatno potrebna stručna pomoć, ali dok ona ne uslijedi, ne treba kontrolora tolerisati. Ne treba mu davati povoda da misli da je moćan, jak, nezaustavljiv. Potrebno je, za početak, izaći iz začaranog kruga komunikacije. Potpuno. I potrebno je djevojke i mlade žene osnažiti da prepoznaju nasilje, izađu iz njega, potraže podršku. Da imaju saznanje da nisu same. Da su one te koje imaju moć- da takav odnos prekinu zauvijek.

Portal Analitika