Šta je sve u ovim zonama zabranjeno predviđeno je pravilnikom, između ostalog, prva zona mora biti zaštićena ogradom, a u drugoj se ne mogu graditi sanitarne deponije, hemijska postrojenja, saobraćajnice bez atmosferske kanalizacije, poljoprivredna proizvodnja sa primjenom vještačkih đubriva, groblja... Pošto se radi o ogromnoj teritoriji i već izgrađenim objektima iz ovoga je potpuno jasno u kakvom se problemu Podgorica našla zbog dugogodišnje nebrige time što za gradska vodoizvorišta Mareza, Ćemovsko polje i Zagorič nema vodne dozvole jer nema utvrđene zone sanitarne zone zaštite. Mnogi objekti su se „pomiješali“ i pitanje je hoće li Vodovod koji je pokrenuo poroceduru izdavanja dozvola uspjeti i da dođe do njih.
"Kada su u pitanju zone sanitarne zaštite, izvorište Mareza ima rješenje o zonama sanitarne zaštite izvorišta, dok su izvorišta Ćemovsko polje i Zagorič u postupku izrade projekta zona", saopštila je za „Dan“ Vesna Bajović, direktorica Uprave za vode.
Ona je kazala da Vodovod dosad nije pribavio vodnu dozvolu za korišćenje vode sa izvorišta Mareza, Ćemovsko polje i Zagorič, a to je u obavezi shodno Zakonu o vodama.
Da tri gradska vodoizvorišta, među kojima je najstarije Mareza, od osnivanja nemaju vodnu, a ni upotrebnu dozvolu, objelodanio je prije nekoliko dana Aleksandar Nišavić, direktor Vodovoda. Nišavić je ukazao da samo Mareza ima dvije zone sanitarne zaštite, a da preostala dva - Ćemovsko polje i Zagorič nemaju zone.
Bajović podsjeća da je Vodovod zadužen za upravljanje vodoizvorištima Mareza, Ćemovsko polje i Zagorič.
"Ovo preduzeće je dužno da zaštiti i održava izvorište i sistem za vodosnabdijevanje kojim upravlja, te da redovno vrši analizu zdravstvene ispravnosti vode, u skladu sa Zakonom o vodama i Zakonom o zdravstveno ispravnoj vodi za ljudsku upotrebu. Izvorišta površinske i podzemne vode koja se koriste za javno vodosnabdijevanje moraju biti zaštićena od zagađivanja i drugih štetnih uticaja koji mogu ugroziti njihovu izdašnost i zdravstvenu ispravnost vode. Ova zaštita se sprovodi kroz rješenje o zonama sanitarne zaštite, koje izdaje Uprava za vode, uz mišljenje Ministarstva zdravlja, na osnovu hidroloških i hidrogeoloških svojstava zemljišta i načina korišćenja područja", saopštila je Bajović.