Sci/Tech

Nakon pisanja magazina Forbs da programeri nijesu upućeni u proces

Apple negirao navode da „tajno“ ili „tiho“ postavlja oglase

Nakon navoda da Apple tajno kupuje oglase za aplikacije koje se plaćaju kako bi prikupio više provizije, kompanija je poručila da je riječ o pogrešnoj karakterizaciji i da su programeri potpuno svjesni oglasa koje pokreće u njihovo ime.

Apple negirao navode da „tajno“ ili „tiho“ postavlja oglase Foto: 9to5mac
Jabuka na dan
Jabuka na danAutor
Forbes/9to5macIzvor

Kompanija Apple oglasila se danas nakon istraživanja koje je sproveo magazin Forbes, u kojem se tvrdi da ovaj tehnološki gigant „tajno“ ili „tiho“ postavlja oglase za aplikacije koje se plaćaju bez njihovog pristanka kako bi povećala svoju naplatu provizije od kupovine u aplikaciji u „formi arbitraže za oglase“.

Nakon što je Forbes objavio ove navode Apple je pojasnio da je postavio oglase za promociju proizvoda koje distribuiše već pet godina, a ovi oglasi su jasno označeni kao nešto iz App Storea.

Apple navodi da je tvrdnja da „tajno“ ili „tiho“ postavlja oglase za programere bez njihovog znanja ili saglasnosti očigledna pogrešna karakterizacija. Naprotiv, kompanija kaže da redovno razgovara sa programerima o oglasima koje postavlja, pri čemu mnogi od njih izražavaju zahvalnost za ovaj vid podrške.

Kompanija dodaje da je posvećena tome da programerima omogući resurse koji su im potrebni da bi bili uspješni u App Storeu. Ovi resursi uključuju kompajlere, alatke za testiranje i otklanjanje grešaka, tehničku podršku, SDK-ove, biblioteke, API-je i još mnogo toga, ali takođe uključuju oglašavanje unutar i izvan App Storea.

Appleovo oglašavanje aplikacija za programere, kakvo je ono putem e-maila, onlajn oglasa i društvenih mreža, ostvarilo je više od 70 milijardi prikaza u 2020. 

Kompanija je takođe istakla da postoji više od 130.000 aplikacija u App Storeu i na različitim Appleovim kanalima, a sada usmjerava finansiranje u pravcu podrške za više od 100 aplikacija na platformama kao što su Google, YouTube, Snapchat, Twitter i TikTok.

Portal Analitika