Anketni odbor, prema zakonu, može od svih državnih i organa lokalne samouprave, ustanova i kompanija tražiti da mu dostave na uvid svu dokumentaciju koja bi mogla biti od znažaja za ostvarivanje povjerenog zadatka.
Ti subjekti su dužni da postupe po zahtjevu Anketnog odbora u najkraćem mogućem roku i da daju istinite isprave, podatke i obavještenja javila je MINA-BUSINESS.
Anetni odbor u julu je saslušao vrhovnog državnog tužioca, Ranku Čarapić, direktora Uprave za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma, Predraga Mitrovića i direktora Uprave policije, Božidara Vuksanovića.
Nakon sjednice na kojoj su saslušani Čarapić i Mitrović, koja je bila zatvorena za javnost, članovi tog parlamentarnog tijela iznijeli su različita viđenja. Dok je opozicija tvrdila da je sjednica pokazala da postoji opravdanost podizanja krivičnih prijava protiv određenih osoba, iz pozicije su ocijenili da je čitava afera iskonstruisana.
Članovi Anketnog odbora su na narednoj sjednici tražili od Vuksanovića da im dostavi dokumentaciju koju je prikupljao na zahtjev mađarske policije, u 2007. i 2008. godini.
Predsjednik Anketnog odbora, Andrija Mandić, saopštio je da će nakon te prve faze saslušanja predložiti da se na narendim sjednicama pozovu bivši i aktuelni funkcioneri u Vladi, koji su učestvovali u tom procesu.
Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS),
Sredinom avgusta su u javnosti, putem medija, dospjeli tajni podaci iz informacija koje su dostavljene Anketnom, kao i Odboru za bezbjednost i odbranu, iako je cijeli slučaj strogo zatvoren za javnost.
Objavljeno je da su američki istražni organi došli do podataka da su tokom 2005. godine preko Euromarket banke obavljane koruptivne isplate vezane za aferu Telekom i to u iznosu od oko 2,32 miliona EUR.
Prema navodima američkih istražnih organa, iz izvještaja koji je dostavljen mađarskim službama, a koji je kasnije proslijeđen i crnogorskim institucijama, Meksikanac Oskar Ramirez je otvorio račun firme Aktiva investment 21. aprila 2005. godine u Euromarket banci, a na taj račun Mađar /Magyar/ Telekom je 12. maja 2005. godine uplatio novac.
Poslije pet dana sav novac je podigao slovenački biznismen Tomaš Kralj u gotovini, dok su računi i firma ugašeni.
Krajem prošle godine Dojče /Deutsche/ Telekom i njegova mađarska podružnica Mađar /Magyar/ Telekom pristali su da plate kaznu od oko 95 miliona USD u okviru nagodbe o sudskoj tužbi, u kojoj se tvrdilo da su bivši rukovodioci te dvije kompanije potkupili državne funkcionere u Crnoj Gori i Makedoniji. Mađar Telekom je, kako se navodi u nagodbi, podmitio najmanje dvojicu Vladinih zvaničnika uključenih u prodaju Telekoma Crne Gore.
Pripremno ročište u procesu koji je američka Komisija za hartije od vrijednosti (SEC) pokrenula pred Okružnim sudom u Njujorku protiv trojice bivših direktora Mađar Telekoma, zbog podmićivanja crnogorskih zvaničnika, biće održano 12. oktobra.
Pripremno ročište je zakazao sudija Ričard Saliven /Richard Sullivan/, koji je u pismu poslatom strankama u postupku tražio da do 3. oktobra do 16 sati dostave svu dokumentaciju neophodnu za početak suđenja.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- Anketni odbor danas o osobama od kojih će uzeti izjave
Anketni odbor danas o osobama od kojih će uzeti izjave
Izvor