- Uporedićemo i reći ćemo da smo revitalizovali 2000 kulturnih dobara. Biće ova država bogatija za brojna kulturna dobra, što je nemjerljivo kulturno bogatstvo. Ovaj projekat će pomoći da se temeljnije , autentičnije, i na način na koji to kulturna baština zaslužuje, da se nađe u međunardonom kontekst, kazao je Mićunović.
„Revitalizacija kulturnih dobara Crne Gore“ je projekat čiji je autor Lidija Ljesar i koji će sistematizovati, identifikovati i utvrditi stanje kulturnih dobara, nakon čega će biti predložene mjere , specifične kriterijume u odnosu na međunarodne standarde – koje je kulturno dobro vrednovano i u kom smislu je značajno za državu na lokalnom i nacionalnom nivou i međunarodnom nivou.
Projekat je počeo u poslednjem kvartalu prošle godine i za sada je odrađena revalorizacija nepokretnih kulturnih dobara Glavnog grada, a sada se radi revalorizacija pokretnih kulturnih dobara glavnog grada, ali i ostalih 20 opština. Projekat bi trebalo da bude gotov do kraja avgusta.
U registru kulturnih dobara Crne Gore ima 1371 objekata sa statusom nepokretnog kulturnog dobra, saopštila je autorka projekta „Revitalizacija kulturnih dobara Crne Gore „ i pomoćnica ministra kulture Lidija Ljesar.
Stručni timovi su tokom drugog dana radionice dobili uputstva kako postupati u postupku revitalizacije.