Zanimljivosti

Pogledajte da li biste riješili test koji kompanije daju direktorima

Akcionarsko društvo “Vista Equity Partners” obuhvata bogat asortiman kompanija koje obezbijeđuju softver za gotovo sve velike industrije. Od osnivanja 2000. godina “Vista” je kupila niz profitabilnih kompanija, koje su suosnivača, predsjednika i generalnog direktora kompanije Roberta Smita učinile veoma bogatim čovjekom. Neto-vrijednost njegovog bogatstva procjenjuje se na 4,4 milijarde dolara, što znači da je najbogatiji Afroamerikanac na svijetu, ispred Opre Vinfri.
Pogledajte da li biste riješili test koji kompanije daju direktorima
Portal AnalitikaIzvor

Smit rijetko daje intervjue, ali postoji jedna tema o kojoj rado govori: talenat kompanije da zapošljava i promoviše prave ljude. Kandidati za posao u kompanijama - od najnižih da najviših pozicija u hijerarhiji - riješavaju standardizovane testove, pri čemu se traži da to urade u ograničenom roku.

Kako "uhvatiti" dobre kandidate koji nisu idealni na papiru

Smit kaže da im ti testovi pomažu da nađu darovite ljude - one koje je konkurencija možda zanemarila u nedostatku odgovarajućih stavki u biografiji, odnosno prijavi za posao, ili zbog predrasuda rukovodilaca. Smit ističe da je jedino mjerilo u izboru kandidata u njegovim kompanijama postignuti rezultat, nezavisno od njihovog porijekla, rase ili pola.

Opisujući filozofiju upravljanja u kompaniji, Smit kaže da preporučuje menadžerima da neprekidno tragaju za onima koji pružaju najslabije rezultate.

- Evo kako to funkcioniše: brod nam tone. Svi smo u čamcu za spasavanje u kome ima mjesta samo za 11 ljudi. Koga ćete prvo baciti more? Koga drugog? Trećeg? - objašnjava Smit.

Test za procenu kognitivnih sposobnosti (Criteria Cognitive Aptitude Test), na primjer, detaljno mjeri sposobnost za rešavanje problema, kritičko mišljenje, sposobnost učenja i pažnju. Kandidati imaju samo 15 minuta da odgovore na 50 pitanja, to jest 18 sekundi po pitanju. Prosječna osoba uspijeva da tačno odgovori na manje od pola pitanja.

Kako izgleda test?

U jednom od testova prvo pitanje glasi: “Izaberite sledeći broj u nizu: 2, 6, 10, 34” (tačan odgovor je 102 - ako pomnožite 2 i 3 dobijate 6, ako pomnožite 10 i 3 dobijate 30, što znači da morate da pomnožite 34 sa 3 da biste dobili 102).

Drugo pitanje: Šta ubaciti u prazan kvadrat: A, B, C ili C, odnosno kako upotpuniti niz?

Kao ilustraciju objavljujemo test preuzet sa sajta Jutjub:

 </p>

Postavlja se pitanje koliko poslodavac može da sazna o kandidatima na osnovu ovakvih pitanja, naročito kada za odgovor ima ekstremno malo vremena.

Šejn Frederik, profesor Fakulteta za menadžment Univerziteta u Jejlu koji proučava kognitivno testiranje otkrio je da odgovori na vrlo mali broj dobro osmišljenih pitanja zapravo mogu biti vrlo informativni, te da je reč o pouzdanim merilima kognitivne refleksije, tj. sposobnosti da opažamo, istražujemo, analiziramo, zaključujemo i rješavamo probleme, odnosno sposobnosti da zanemarimo pogrešan intuitivni odgovor.

- Ukoliko je za posao potrebna inteligencija, onda treba da koristite ovakva pitanja - smatra Frederik.

 

Portal Analitika