Tema skupa koji će okupiti oko 500 predstavnika vlada, poslovne zajednice, naučne i stručne javnosti sa Balkana i šire je „Izazovi na putu ka Evropskoj uniji“.
Skup će otvoriti predsjednik Privredne komore Velimir Mijušković i premijer Duško Marković.
Kako se dodaje u saopštenju PKCG, na konferenciji će biti potencirana neraskidiva veza privrede i nauke, pa će ugledni naučnici porijeklom sa crnogorskog prostora, koji su se potvrdili u inostranstvu, radeći u najprestižnijim institutima, univerzitetima i kompanijama, pružiti poseban doprinos kvalitetu debate na ovom skupu.
''Uslijediće panel na temu „Region nakon četiri godine Berlinskog procesa“ tokom kojeg će viđenje njegovih dostignuća i budućih očekivanja dati čelnici izvršne vlasti sa Zapadnog Balkana: Predsjednici vlada Crne Gore i Makedonije Duško Marković i Zoran Zaev; predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić; potpredsjednik Vlade Srbije Rasim Ljajić; potpredsjednik EBRD Pierre Heilbronn predstaviće planove za predstojeći Samit u Londonu u okviru Berlinskog procesa. Nauka kao pokretač ekonomskog razvoja je panel koji će kroz izlaganja resornih ministara dati odgovor na pitanje koji je najadekvatniji put za njeno povezivanje sa privredom, bez čega nema inovacija, ni progresa. Te spone su u svakoj od zemalja Regiona značajno oslabljene i vrijeme je da se ojačaju, naravno kroz savremen pristup. Govoriće: Sanja Damjanović, ministarka nauke Crne Gore; Besim Beqaj, ministar za preduzetništvo i inovacije Kosova; Renata Treneska Deskoska, ministarka za obrazovanje i nauku Makedonije; zamjenik Ministra obrazovanja, sporta i mladih Albanije, kao i predstavnik Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine'', ističe se u saopštenju.
Kako se dalje navodi, savremeni filozofi i istoričari će tokom panela kojim završava prvi dan Konferencije dati viđenje razvoja Regiona i tako učiniti jasnijim niz faktora koji utiču na proces integracija i ukupnog napretka.
''Učestvuju:-hrvatski istoričar Tvrtko Jakovina, njegove kolege iz Srbije i Crne Gore Milivoj Bešlin i Živko Andrijašević, te Esad Bajtal, filozof iz Bosne i Hercegovine. Moderator je novinar Darko Šuković. Odgovore na pitanja da li je bitisanje na prostorima koji su vječito mjesto ukrštanja istoka i zapada, odnosno njihovih interesa, prednost ili nedostatak našeg daljeg razvoja na početku drugog dana Konferencije daće oni koji su dobrano učestvovali u političkom životu bivše Jugoslavije i zemalja nastalih od nje. Njihovi pogledi, temeljeni na bogatom političkom iskustvu, učiniće da se bolje razumiju kretanja u bližoj i daljoj budućnosti. Diskutovaće: Milo Đukanović, bivši crnogorski premijer; Milan Kučan, nekadašnji predsjednik Republike Slovenije i Budimir Lončar, bivši diplomata i političar. Moderator je Boro Krivokapić, novinar'', navodi se u saopštenju.
Uslijediće dva panela tokom koji se daje prostor prvenstveno predstavnicima dijaspore u namjeri da predstave kako se u naprednim svjetskim društvima i ekonomijama ostvaruju najveći benefiti kroz međuzavisnost konkurentnosti i inovacija, te koji su najoportuniji modeli saradnje akademske i biznis zajednice. Biće riječi i o ulozi dijaspore u podršci ekonomijama Regiona u procesima EU integracija i globalizacije.
Na panelu „Konkurentnost i inovacije“ govoriće crnogorske ministarke nauke i ekonomije Sanja Damjanović i Dragica Sekulić, profesor Univerziteta u Beogradu Velimir Radmilović, te naučnici iz dijaspore Dušan Petranović i Adisa Lehmann. Moderator je Nina Vujošević, savjetnica predsjednika Vlade Crne Gore.
Učesnici panela „Perspektive i modeli saradnje akademske i biznis zajednice sa dijasporom u svjetlu EU integracija i globalizacije“ su Darko Petrušić, generalni direktor za naučnoistraživačku djelatnost, Ministarstva nauke Crne Gore, Predrag Mitrović, direktor Uprave za dijasporu, crnogorskog Ministarstva vanjskih poslova te naučnici Sergej Đuranović, Alenka Hodžić i Srđan Redžepagić. Moderator je Nikola Milović, dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne Gore.