“Za 597 ugrađenih brojila i 246 mjernih ormara, na osnovu pomenutog nezakonitog rješenja, ova lokalna samouprava je nezakonitim postupkom izvršila prinudnu naplatu sa računa EPCG u iznosu od 2.107.500 eura” kazali su iz EPCG.
Suluda odluka
Predstavnik CEZAP-a i ekspert za telekomunikacije Predrag Boljević kazao je Dnevnim novinama da je odluka Opštine Plav suluda.
“Ne mogu da vjerujem da postoji neko ko je u stanju, da predloži i usvoji ovakvu odluku. Apelujem kao predstavnik CEZAP-a, na izvršnu vlast i tužilaštvo da se reaguje odmah jer crnogorski potrošač nije spreman da plaća ludilo lokalnih funkcionera”, istakao je Boljević.
Prema njegovim riječima, ako bi ovo prošlo u Plavu, onda bi moglo i u svakoj drugoj opštini što bi proizvelo ogromene probleme.
“Morate shvatiti da se te pare nemaju odakle uzeti jer 150 miliona nema na računu CEDIS-a niti smije biti u toku jedne godine. Regulatorno dozvoljeni prihod CEDIS je 75 miliona eura. Apelujem na CEDIS, da građanima Plava postave ultimatum i jasno saopšti da će već u ponedjeljak prekinuti isporuku električne energije toj opštini ukoliko im ne vrate 2,1 milion eura. Oni pod ovim uslovima ne mogu da isporučuju električnu energiju”, objasnio je Boljević.
Euro opštini
Kako ističe Boljević, prosječan račun u Plavu za godinu nije 300 eura po brojilu, a Opština traži taksu od 3.500 eura.
“Građanin Plava će za svaki kilovat platiti CEDIS-u 10 centi, ali će zato morati da plati još euro opštini Plav. To su ljudi koji su oni izabrali i neka vide šta če sa njima. Odgovornost je i na javnom izvršitelju koji je morao sve detaljno da iščita na šta se oni iz opštine pozivaju. Ovako ispada da svako može donijeti neki dokument javnom izvršitelju i da on blokira račun neke kompanije i skidamo pare”, rekao je Boljević i dodao da je prosto nevjerovatno da za nešto što je CEDIS već platio jednom shodno zakonu, sada mora opet i to po cijeni 3.000 puta većoj.
Dnevne novine