Abiznis

Vuksanović: Spriječiti otuđenje Aerodroma Crne Gore

Poslije jučerašnje najave premijera da se kreće u privatizaciju Aerodroma Crne Gore, iz SDP-a poručuju da je u pitanju još jedna u nizu "štetnih, ekonomski antidržavnih mjera" kojom bi se Crna Gora lišila svog kapitalnog resursa i višestruko uspješne kompanije. Aerodromi Crne Gore već deceniju ostvaruju profit koji je svake godine sve značajniji i sposobni su da iz tog profita redovno servisiraju sve obaveze koje bi nastale na osnovu kreditnog zaduženja za proširenje kapaciteta, posebno onih u Tivtu, navodi poslanica SDP-a Draginja Vuksanović.
Vuksanović: Spriječiti otuđenje Aerodroma Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

"To je uostalom i pokazala studija EBRD i u njoj je navedeno da će zarada aerodroma biti minimum 354 miliona eura na osnovu ulaganja od 50 miliona, pa zbog toga nije ni tražana državna garancija za ovaj kredit, jer je sasvim jasno da se radi o visokoipslativom poslu", ističe Vuksanović.

Aerodromi su, ustiče, ekonomsko bogatstvo Crne Gore, sa monopolskom pozicijom koja garantuje sigurne ogromne prihode i profit za državu i gradjane. "Na žalost, to je upravo i razlog zbog čega DPS ekonomska pamet namjerava njegovo otuđenje", poručuje ona.

"U ovom slučaju se radi o davanju profita u ruke privatniku po principu prodaje naplatne rampe na autoputu - država će napraviti autoput, ali će privatizovati naplatnu rampu. Tako izgleda trenutna namjera Vlade kad su u pitanju aerodromi. Našu infrastrukturu i monopolski položaj će iskoristiti kompanija bliska DPS-u da bi ostvarila stotine miliona profita, a građani od toga neće vidjeti nikakvu korist.

Naravno, ukoliko menadžment kompanije nije dobar, a sigurni smo da ima prostora za unaprjeđenje, treba ga zamijeniti novim, pa čak i inostranim ukoliko je procjena da će se tako ostvariti bolji rezultati. Sigurni smo da kompanija ove vrste može ostvaritavati profitne stope koje joj omogućavaju širenje na osnovu kreditnog aranžmana sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD). Vlada DPS-a taj posao godinama stopira kako bi se po već oprobanom modelu smanjila vrijednost kompanije ili dovelo do preoptrerećenja i dobio razlog za prodaju", istakla je Vuksanović.

Aerodromi, smatra ona, praktično održavaju u životu i nacionalnu avio kompaniju - Montenegroeirlans, koja ima preko 17.7 miliona eura duga prema aerodromima te je i to jedan od razloga za kašnjenje investicija neophodnih za dalji razvoj kompanije.

"Razlog je jasan, želi se stvoriti slika nesposobnosti kompanije da se sama razvija, što je onda dobar izgovor da "zlatna koka" iz državnih pređe u tajkunske ruke, a da naše pare ne idu nama nego njima. Vlada u tom slučaju služi samo kao servis tajkuna, kao da su ih oni birali a ne građani. SDP je u vlasti nekoliko puta spriječila DPS da ovaj namjeru sprovede u djelo i proda Aerodrome.

Kao sto smo ih spriječili da prodaju većinski paket EPCG, kao sto smo ih spriječili da Deripaski poklone Termoelektranu i još mnogo toga zaključno sa zadnjim primjerom Luke Bar - spriječićemo i ovu namjeru zajedno sa građanima Tivta i Crne Gore kojima je interes grada i države prioritet u odnosu na interese DPS tajkuna i Vlade", zaključuje Vuksanović.

Portal Analitika