Kultura

KotorArt: Nastupila Jutjub zvijezda Valentina Lisica

Solističkim resitalom pod nazivom „KotorArt podrška“ na šesnaestim KotorArt Don Brankovim danima muzike pijanistkinja Valentina Lisica oduševila je sinoć publiku u Crkvi svetog Duha u Kotoru, pred kojom je svirala bez honorara. Lisica je postala i ambasadorka KotorArt Don Brankovih dana muzike za 2017/2018. godinu.
KotorArt: Nastupila Jutjub zvijezda Valentina Lisica
Portal AnalitikaIzvor

Omiljena internet pijanistkinja koja je pažnju svjetske javnosti pridobila zahvaljujući svom kanalu na Jutjubu, priredila je koncert pod nazivom „KotorArt podrška“, tokom kojeg je svirala gotovo tri sata. Ovo je njen drugi koncert na Balkanu, prethodno je svirala u Ljubljani a tokom jeseni je očekuju koncerti u Evropi, Aziji, Africi i Južnoj Americi.

-Ništa ne može da zamijeni živo izvođenje, neposrednu interakciju između izvođača i slušaoca. Stvara se poseban magnetizam zbog koga koncert postaje nezaboravan.Muzika, umjetnost i kultura su naše naslijeđe, naša baština. Najopasnija stvar u teškim vremenima je smanjivanje kulture, pod pretpostavkom da druge, materijalne i „opipljive“ stvari, moraju imati prednost. Kako je jedan filozor rekao, „Nemaštinu je lako izliječiti; siromaštvo duše - nemoguće“, izjavila je Lisica nakon koncerta.

Sa više od dvije stotine hiljada pretplatnika a snimci više od 95 miliona pregleda, Lisica je Jutjub zvijezda ne samo u kasličnoj muzici.Zahvaljujući tome, pozvana је da debituje u londonskom Rojal Albert Holu, 2012. godine. Taj koncert je snimljen za Izdavačku kuću „Decca Classics“, a bio je ujedno i prvi Guglov prenos uživo. Nakon toga, uslijedili su nastupi širom Evrope u najznačajnijim salama, poput londonskog Vigmur hola i bečkog Muzikferajna, zatim u SAD, Japanu, kao i u Australji, Meksiku, Kini. 

Prvi solistički resital održala је sa samo četiri godine, a muzičko obrazovanje stekla je u Školi za muzičke talente „Lisenko“ i na Kijevskom konzervatorijumu. Godine 1991. pobijedila je na najpoznatijem Takmičenju klavirskih dua „Dranof“, zajedno sa pijanistom Aleksejem Kuznjecovim. Na njenom repertoaru nalazi se preko četrdeset klavirskih koncerata, a njeguje solistička djela od Baha i Mocarta do Šostakoviča i Bernstajna, sa posebnim afinitetom prema kompozicijama Rahmanjinova i Betovena. Snimila je sve klavirske koncerte i Rapsodiju na Paganinijevu temu Sergeja Rahmanjinova, sa Londonskim simfonijskim orkestrom, zatim klavirsku muziku Majkla Najmana, kao i djela Roberta Šumana, Filipa Glasa i dr.

Portal Analitika