MECO konferencija je nastala na tlu Crne Gore od strane inovativnih profesora i studenata i najvećeg je međunarodnog renomea u svojoj oblasti. Indeksirana je od strane priznatih naučnih baza kao što su IEEE, SCOPUS, Web of Science (WoS), Google Scholar, Research Gate. Selektovani radovi sa ove konferencije se štampaju u specijalnom broju SCI indeksiranog Elsevierovog časopisa „Microprocessors and Microsystems“ (MICPRO).
Radovi prezentirani na MECO konferenciji su citirani više oko 3000 puta u GoogleSchollar-u. Ove godine MECO beleži rekordan broj radova, preko 130 iz više od 30 zemalja sa četiri kontinenta, koji su izabrani poslije procesa dvostruke recenzije. Tu je i šest eminentih predavača po pozivu sa prestižnih univerziteta i institucija kao što su prof. dr Amr Sabry sa Indiana Univerziteta, prof. dr Ervin Sejdić sa Univerziteta u Pitssbursgu, prof. dr Roberto Giorgi sa Univerziteta u Sieni, prof. dr Pavel Babean sa Reayazanskog Radioelektronskog Univerziteta, prof. dr Veljko Milutinović sa Univerziteta u Beogradu i Maxeler Tehnologies London i ostali.
U okviru MECO konferencije se održava i 5-ti Workshop o Cyber Fizičkim Sistemima, 5th EUROMICRO/IEEE Workshop on Embedded and Cyber-Physical Systems -ECYPS’2017“, kojeg moderira prof. dr Hana Kubatova sa Tehničkog Univerziteta u Pragu.
U koorganizaciji MECO konferencije, pored ostalih, učestvuju, Univerzitet Crne Gore, Tehnički Univerzitet u Eindhovenu, Ryazanski radioelektronski univerzitet, Tehnički Univerzitet u Pragu, Univerzitet u Zagrebu, IEEE, krovna organizacija elektrotehničkih i računarsko-informacionih nauka u svijetu, EUROMICRO, Evropska asocijacija za mikroelektroniku, MANT, Crnogorska asocijacija za nove tehnologije, Ministarstvo nauke Crne Gore i kompanija Čikom.
MECO konferencijom i ECYPS Workshopom predsjedavaju prof. dr Radovan Stojanović sa Elektrothničkog fakulteta Univerziteta CrneGore i prof. dr Lech Jozwiak saTehničkog Univerziteta u Eindhovenu, Holandija