Sci/Tech

Njemački naučnici testiraju vještačko sunce

Njemački naučnici aktivirali su postrojenje sa 149 reflektora, nazvano "najveće svjetsko vještačko sunce", za koje se nadaju da će pomoći u otkrivanju novih načina za pravljenje ekoloških goriva.
Njemački naučnici testiraju vještačko sunce
Portal AnalitikaIzvor

Postrojenje "Sinlajt" (Synlight) kod gradića Jiliha ima ksenonske lampe koje se obično koriste za simulaciju dnevnog svjetla kojeg je u Njemačkoj zimi malo u ovo doba godine. 

Fokusirajući sve zrake na prostor površine 20 puta 20 centimetara, naučnici iz Njemačkog aerokosmičkog centra kažu da će moći da proizvedu solarnu radijaciju 10.000 puta jaču od prirodne za istu površinu. 

Stvaranje tolike vreline - temperature će ići i do 3.000 stepeni Celzijusa - ključno je za testiranje novih načina za proizvodnju vodonika, rekao je direktor Instituta Centra Bernhard Hofšmit za solarna istraživanja. 

Mnogi smatraju vodonik gorivom budućnosti jer ne zagađuje kada sagorijeva, što znači i da ne bi doprinosio globalnom zagrijavanju, ali pošto se sam vodonik ne može naći u prirodi, mora se napraviti cijepanjem molekula vode, što zahtijeva veliki utrošak struje. 

Naučnici se nadaju da će moći da zaobiđu korak sa strujom tako što će upotrijebiti ogromne količine energije koja na Zemlju stiže putem sunčeve svjetlosti. 

Hofšmit je rekao da je postrojenje napravljeno da bi eksperimente manjih laboratorija podiglo na viši nivo. 

Dodao je da kada naučnici budu savladali tehniku proizvodnje vodonika "Sinlajtovim" zrakom od 350 kilovata, postrojenje se može dodatno uvećati, za industrijske potrebe. 

Krajnji cilj je da na kraju bude moguće koristiti pravu sunčevu svjetlost umjesto vještačke iz eksperimenta u Jilihu koja za četiri sata potroši onoliko struje koliko četvoročlano domaćinstvo potroši za godinu dana. 

Hofšmit je priznao da i s vodonikom ima problema, na primjer, da je veoma zapaljiv, ali u kombinaciji vodonika s ugljen-monoksidom iz obnovljivih izvora naučnici bi bili u stanju da naprave ekološki kerozin za avioindustriju.

Portal Analitika