Temperaturne promjene, kao i nivo Ph i kiseonika, takođe će negativno uticati na ekosistem, a situaciju pogoršavaju naftne bušotine, kao i odlaganje otpada i ribolov.
- Moramo da se osvjestimo i da shvatimo da, iako možda nećemo moći da vidimo, imaćemo veliki uticaj na najveće prirodno okruženje na planeti, a to je stvarno zabrinjavajuće - rekao je Endru Svitmen, jedan od autora studije.
Istraživanje je objavljeno u naučnoj publikaciji "Elementa", a na njemu je radila grupa naučnika sa dvadeset različitih instituta.
- Željeli smo da sagledamo kako bi kombinacija negativnih uticaja, poput globalnog zagrijavanja, smanjenja izvora hrane i acidifikacija zajedno uticale na okean - rekao je Svitmen.
Rezultati koje su dobili nisu optimistični. Do 2100. uslovi u okeanu prema predviđanjima iz studije, dramatično će se promjeniti. Temperature u dubljim dijelovima okeana mogle bi da porastu za nekoliko stepeni, a na samom dnu skoor za jedan Celzijusov stepen. Topliji okeani trebalo bi da imaju nižu koncentraciju kiseonika, a čak i male promjene mogle bi da imaju posljedice za ekosistem.
Zbog viših nivoa ugljenik dioksida mora bi mogla da postanu kiselija, što će loše uticati na školjke i korale. Očekuje se da će do 2100. koncentracija organskih stvari takođe da padne, što je veoma alarmantno, s obzirom na to da u velikim dubinama hrane ni sada nema previše. Autori istraživanja kažu da bi najgora situacija mogla da bude u Indijskom okeanu.
- Jedini način na koji ekosistem može da reaguje kod takvih promjena je da dio životinja odumre. Životinje koje žive u dubljim dijelovima okeana relativno su izolovane od klimatskih promjena. Većina se prilagodila životu u uslovima gdje se kiseonik ne mijenja stotinama godina, a temperature i do hiljadu - rekao je Svitman i dodaje da s obzirom na velike promjene koje se očekuju d kraja ovog vijeka, nije baš vjerovatno da će uspjeti da se prilagode.
Prema onome što se sada zna, promjene se događaju brže nego u ijednoj tački u geološkoj istoriji, a ljudski uticaji, kažu autori studije, stvari mogu još samo da pogoršaju. Ali, iako studija pruža dosta jasna predviđanja o uticaju klimatskih promjena na temperaturu i kiselost mora kao i druge faktore, konkretni podaci još nisu do kraja poznati.
- Mora se naglasiti da su stvarni podaci o promjenama u dubokom okeanu i dalje rijetki. Sve je još u granicama špekulacije - rekao je Adrijan Glover stručnjak koji nije učestvovao u istraživanju.