Abiznis

Uprava za šume: Dug koncesionara čak osam miliona, sistem ugrožen

Uprava za šume saopštila je da je dug korisnika i koncesionara šuma, na kraju prošle godine, iznosio čak osam miliona eura i predložila rigorozne mjere naplate kako sistem ne bi bio ugrožen.
Uprava za šume: Dug koncesionara čak osam miliona, sistem ugrožen
Portal AnalitikaIzvor

“Činjenica da dug koncesionara i korisnika šuma prema podacima Poreske uprave iznosi osam miliona eura, na dan 31.12.2016. godine, ukazuje da, uz preduzimanje rigoroznijih mjera naplate, sredstva za kontinuirano ostvarivanje mjera na gazdovanju šumama postoje i da ih treba aktivirati, u suprotnom će sistem biti ugožen u znatnoj mjeri”, navodi se u Godišnjem programu  gazdovanja šumama dostavljenim Portalu Analitika.

Ako se ima u vidu evidentan izvoz drvne sirovine u Albaniju, skok cijena drva za ogrijev i enormne zarade izvoznika, onda je jasno da je u pitanju problem koji mora biti urgentno riješen.

dugsumeUprava za šume je konstatovala da u knjigovodstvenoj evidenciji ukupne obaveze svih koncesionara i pravnih lica, koja su u poslovnom odnosu sa istom, a po osnovu zaključenih ugovora o prodaji drveta u dubećem stanju, na dan 31.12.2016. godine utvrđene na iznos ukupno osam miliona.

“Prednji dug se odnosi i na potraživanja koja datiraju još iz vremena funkcionisanja akcionarskih društava, koja su kasnije bila predmet likvidacije ili pak privatizacije kao što su AD.''Gornji Ibar'' Rožaje, DOO.''Vektra Jakić'' i slično. Činjenica je da je dug u gore pomenutom iznosu evidentiran kod Uprave javnih prihoda i smatramo da ovo pitanje treba ozbiljno analizirati, potruditi se da se naplate potraživanja u svim predmetima u kojima je to moguće, a ona koja su nenaplativa, otpisati na zakonom dozvoljen način, kako bismo imali realno stanje istih”, navode iz Uprave za šume.

Ukupni prihodi Uprave za šume su iznosili 5,9 miliona eura. U Upravi je sistematizovano 428 radnih mjesta, a tokom prošle godine sve poslove je obavljalo 338 izvršilaca, sa odgovarajućim periodičnim odstupanjima, jer je po raznim osnovima bilo odliva radne snage, dok u tretiranom periodu nije bilo novih zapošljavanja.

P.Z.

Portal Analitika