- Nakon prijave sumnjive transakcije ili poslovanja od strane obveznika, u USPNFT se analizira dostavljeni izvještaj o sumnjivoj transkciji ili poslovanju, kao i dostavljena poslovna dokumentacija koja ide uz prilog izvještaja. Takođe, pored analize izvještaja i propratne dokumentacije, pristupa se provjeri baza podataka u USPNFT u vezi sa predmetnim licem/transakcijom/poslovanjem. Nakon toga, prikupljaju se podaci i dokumentacija od ostalih obveznika, uglavnom poslovnih banaka, koja se po prispjeću analizira. Ukoliko postoji inostrani element, tj, da je određeno lice povezano sa licima i transakcijama iz inostranstva, putem međunarodne saradnje se prikupljaju podaci u vezi sa licem ili transakcijama sa kojima se kontrolisano lice dovodi u vezu - ističu iz Uprave u odgovorima na pitanja Portala Analitika.
Nakon dobijenih odgovora, analize i obrade cjelokupne prikupljene poslovne dokumentacije, sačinjava se obavještenje koje se, nakon procjene, uz raspoloživu poslovnu dokumentaciju, proslijeđuje drugim nadležnim organima na dalje postupanje.
- Uprava preduzima i određene aktivnosti na bazi sopstvene inicijative u svim slučajevima kad postoji osnov sumnje u izvršenje krivičnog djela pranja novca i finansiranja terorizma, ili drugih povezanih krivičnih djela - naveli su iz Uprave za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma- naveli su iz Uprave, napominjući da se saradnja sa drugim državnim organima, kao i sa inostranim finansijsko-obavještajnim službama, može ocijeniti kao kvalitetna.
- Na nacionalnom nivou posebno je naglašena razmjena podataka sa Specijalnim državnim tužilaštvom, pri čemu koristimo sve kapacitete da obezbijedimo što kvalitetnije podatke i informacije za složene predmete koji su u nadležnosti ovog tužilaštva. Osim toga, razmjenjuju se podaci i sa drugim državnim organima bilo putem obavještenja, zahtjeva, ili odgovora na primljene zahtjeve, zavisno od nadležnosti pojedinih institucija. Što se tiče saradnje sa inostranim finansijsko-obavještajnim službama, USPNFT kontinuirano razmjenjuje podatke i informacije sa preko 120 država, članica EGMONT grupe. Razmjena podataka sa stranim partnerima zavisi od nacionalnih zakonodavstava svih država članica, pri čemu su neke inostrane finansijsko-obavještajne službe zakonski ograničene kad je u pitanju dostavljanje pojedinih podataka navedenih u zahtjevu koji im je poslat- pojašnjavaju iz Uprave.
Kad je u pitanju međunarodna razmjena podataka, od strane USPNFT je tokom 2016. godine proslijeđeno 163 zahtjeva prema inostranim finansijsko-obavještajnim službama, dok je od istih USPNFT primila 47 zahtjeva za dostavu podataka.
- Što se tiče broja prijavljenih sumnjivih transakcija i kvaliteta istih, ne možemo biti baš zadovoljni, iz razloga što obveznici prilikom prijavljivanja, uglavnom više vode računa o kvantitetu nego o kvalitetu dostavljenih izvještaja o sumnjivim trnansakcijama. U tom pravcu, uz pomoć i podršku domaćih i međunarodnih institucija, USPNFT kontinuirano organizuje obuke za obveznike u cilju dodatne edukacije njihovih ovlašćenih lica za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma - naglašavaju iz Uprave.
- Tokom 2016.godine, od strane obveznika, nije bilo prijava politički eksponiranih lica (PEL) po osnovu sumnjivih transakcija/klijenata ili poslovanja. Uglavnom su od stranih inostranih finansijsko-obavještajnih službi dostavljani podaci o nerezidentnim PEL, i to u svega nekoliko slučajeva - precizirali su iz Uprave.
- Crnogorsko zakonodavstvo, koje se odnosi na sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma, kontinuirano se usklađuje sa međunarodnim standardima i preporukama koje se stalno dopunjuju i proširuju. Trenutno se radi na izradi nacrta izmjena i dopuna važećeg Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma, čije je donošenje predviđeno u trećem kvartalu tekuće godine. Predmetne izmjene ovog zakona, kao i drugih zakona koji prate ovu oblast, se vrše u skladu sa preporukama FATF-a i Komiteta Savjeta Evrope MONEYVAL-a - najavljuju iz Uprave.
S.G.
foto: bankar.me