Sci/Tech

Facebook zbog krađe tehnologije mora da plati pola milijarde dolara

Sud u Teksasu naložio je društvenoj mreži Facebook i kreatorima njenih naočara za virtuelnu realnost Oculus Rift da plate 500 miliona dolara softverskoj kompaniji ZeniMax zbog nezakonitog korišćenja njene tehnologije.
Facebook zbog krađe tehnologije mora da plati pola milijarde dolara
Portal AnalitikaIzvor

Sudski spor između kompanija Oculus i ZeniMax (matične kompanije poznatih studija Bethesda Softworks, id software, Arkane Studios i drugih) je konačno dobio svoj epilog posle skoro tri godine procesa. Jedan od posljednjih svjedoka na sudu je početkom ove godine bio i Mark Zakerberg, vlasnik kompanije Facebook, koja je marta 2014. godine postala vlasnik Oculusa. 

ZeniMax je zahtijevao odštetu od 4 milijarde dolara, sa optužbom da je Palmer Laki osnivač i vlasnik Oculusa, neovlašćeno koristio tehnologiju i znanje ostvareno u ZeniMax ćerki kompaniji id software, i to preko Džon Karmaka, suosnivača id software i nekadašnjeg zaposlenog u ZeniMaxu, koji je blisko sarađivao sa Palmerom još dok je radio u id software za Zenimax, a prije nego što je prešao u Oculus. 

Oculus i Karmak su ove optužbe odbijali, tvrdeći da je sva tehnologija koju Oculus koristi njihova autentična, i da je Karmak na Oculusu radio u svoje slobodno vrijeme i da je upravo to što u ZeniMaxu nije bilo volje da se radi na VR tehnologiji jedan od razloga zašto je napustio kompaniju i otišao u Oculus. 

Suđenje je danas završeno i sud u Dalasu је presudio djelimično u korist obije strane. ZeniMax će biti ukupno isplaćen 500 miliona dolara, ali je sud istovremeno presudio da nije došlo do krađe tehnologije, što je bila glavna tačka optužbe. 

Oculus će zbog kršenja NDA (non-disclosure agreement/sporazum o neobjavljivanju) koji je Palmer imao sa kompanijom ZeniMax, morati da plati 200 miliona dolara, a još 50 milona dolara će biti plaćeno zbog povrede autorskih prava. Kompanija Oculus, kao i Palmer lično, će morati da plate po 50 miliona dolara zbog “lažnog označavanja”, dok će Brendn Ajrajb (Brendan Iribe), izvršni direktor Oculusa, morati da plati 150 miliona dolara iz istog razloga. 

Ipak, ono što je po Oculus i Palmera najvažnije, jeste da je sud utvrdio da nije došlo do pronevjere poslovnih tajni prilikom prelaska ZeniMax zaposlenih na rad Oculus, odnosno utvrđeno je da je tehnologija u Oculus Rift VR uređaju vlasništvo Oculusa i da nije ukradena od ZeniMax Media, kako se tvrdilo u optužbi. 

I jedna i druga strana su najavile žalbe po ovom pitanju, Oculus zbog izrečenih novčanih kazni, a ZeniMax zbog toga što glavni dio njihove optužbe nije prihvaćen, i već su najavili da će tražiti zabranu prodaje Oculus Rift uređaja dok se žalba potpuno ne razriješi. (play.co.rs)

Portal Analitika