Grlobolju najčešće uzrokuju virusi i možete je liječiti sami, a ako je pak posrijedi bakterijska upala, a potreban je pregled ljekara i antibiotik. Moguće su i iritacije grla uzrokovane pušenjem, suvim zrakom ili alergijama. Evo kako možete osnažiti imunitet i šta učiniti da rizik od zaraze svedete na minimum:
Perite ruke: najučinkovitiji način borbe protiv bakterija i virusa koji izazivaju bolesti poput prehlade i gripe je redovito i učestalo pranje ruku, posebno nakon vožnje sredstvima javnog prijevoza ili nakon kontakta s prehlađenom ili bolesnom osobom. Trljajte ih 15-20 sekundi, a ako je moguće, operite ih do laktova te ruke držite podalje od usta. Ne grizite nokte i ne trljajte oči rukama. Čistima ih možete očuvati i uz pomoć dezinfekcijskih gelova, posebno ako se svakodnevno vozite autobusom ili tramvajem.
Stres svedite na minimum: brojna su istraživanja pokazala da postoji veza između pada imuniteta usljed stresnih situacija te da hronični stres na organizam djeluje kao i hronične upale. Uvedite u svoj život male rituale koji vas opuštaju i čine sretnima, okružite se ljudima koje volite, slušajte muziku koja vam čini dobro.
Vježbajte: dovoljno je pola sata brzog hoda dnevno, nije nužno trčati ili ići u teratanu. Vježbom se ubrzava cirkulacija, rade mišići i zglobovi te postoji podražaj organa zaduženih za odbranu tijela. Istovremeno dolazi do porasta tjelesne temperature što je svakako povoljno za odbranu.Možete i stupati u mjestu dok gledate televiziju ili pustiti omiljenu pjesmu pa zaplesati.
Spavajte osam sati dnevno: za normalno funkcionisanje organizma odraslim se osobama preporučuje od sedam do devet sati sna. Manjak sna oslabljuje zaštitu od prehlada i gripe, a ako ne spavate dobro, probajte u rutinu prije spavanja uvesti tehnike opuštanja. One ne uključuju gledanje televizije ili korištenje računara u krevetu....
Hranite se zdravo: zdrava i uravnotežena ishrana je izuzetno važna za dobar imunitet. Treba izbjegavati šećer, previše soli i štetnih masnoća, a povećati unos voća i povrća te ribe i peradi. Mediteranski tip prehrane je dobar način kako bi se trebalo hraniti.
Povećajte unos tečnosti: hidratacija ima važnu ulogu za tonus mišića, održavanje pritiska, procese eliminacije i detoksikacije, regulaciju topline...
Uz dovoljnu hidrataciju štitimo kožu, imunitet, ublažavamo zatvor, a može se i smanjiti rizik od pojave bubrežnih kamenaca.