Zanimljivosti

Najsurovija kraljica svih vremena: Bila je odgovorna za smrt miliona ljudi

Istoričari se jednoglasno slažu da je kraljica Ranavalona bez sumnje najokrutnija vladarka Madagaskara u istoriji... a vjerovatno i šire!
Najsurovija kraljica svih vremena: Bila je odgovorna za smrt miliona ljudi
Portal AnalitikaIzvor

Kada je bila djevojčica, Ranavalonin otac, inače prost čovjek, spriječio je atentat na kraljevog brata. Kao nagradu za plemenito djelo kralj Andrianampoinimerina vjenčava svog sina, kasnije kralja Radamu Prvog, njegovom ćerkom Ranavalonom, piše Allday.com. 

Kada je Radama I postao kralj prezirao je Ranavaloninu porodicu. Pogubio bi svakoga za koga bi posumnjao da ugrožava njegov prijesto. Pored toga, Radama I bio je notorni alkoholičar i imao je dosta žena pored Ranavalone. 

Poligamija kralja Radama I objašnjava se željom da ujedini kraljevstvo i prevaziđe neprijateljstva sa lokalnim moćnicima. Ranavalonu nije volio i često je zapostavljao. Na kraju, kraljica nije rodila Radamu I biološkog nasljednika. 

Kraljevski pir je gotov 

Poslije smrti kralja Radame I 1828. godine, završena je era pijanki i zabava na dvoru. Nova vladarka nije traćila vrijeme da osnaži svoju vladajuću poziciju. Svojom agresivnom politikom zamjerila se mnogim strukturama u društvu, ipak nije bila sama. Fundamentalističkom i tradicionalističkom retorikom, pridobila je simpatije i podršku vojske, lokalnih lidera i sudija. 

Pošto je proklamovala želju pokojnog kralja Radame I da upravo ona bude kraljica, bacila se na "čišćenje konkurencije“. Odmah je naredila pogubljenje kraljevog nećaka, prvog zakonskog nasljednika trona. 

Sa ostatkom kraljeve porodice bizarno se razračunala. Naime, sve žene i djecu pokojnog Radame I zatvorila je i izgladnjela do smrti. Na taj način je osvetila brutalno pobijene članove svoje porodice. 

"Ženski Kaligula" 

Kralj je umro u teškim bolovima koji su, ako je vjerovati glasinama, bili posljedica trovanja. Dok je bio na samrti, kraljica se u javnosti pojavila sa preko hiljadu robova i vojnika. 

U želji da iskoreni predrasude o ženama vladarima koje su u to vrijeme vladale na Ostrvu, Ranavalona se okrenula izuzetno okrutnoj vladavini. 

''Ni ne pomišljajte da sam slaba i neuka! Kako takva mogu vladati ovolikim kraljevstvom? Klanjaću se samo bogovima mojih predaka. Okean će biti granica moje vlasti i neću dati pedalj mog kraljevstva!'' navodno je rekla svojim podanicima prilikom krunisanja. 

Nakon inauguracije počela je kompletnu rekonstrukciju obrazovnih i religioznih institucija. 

Progon hrišćana 

Nova kraljica Ranavalona odlučila je 1830. godine da istrijebi sve hrišćanske misionare iz Londona koje je pokojni Kralj Radama ugostio. Organizovala je javna spaljivanja uz prisustvo tradicionalnih vjerskih vođa Madagaskara. 

Posebno okrutna pogubljenja odvijala su se na "žrtvenoj stijeni“. Hrišćani bi neko vrijeme visili na užetu iznad provalije dok su imali snage ili dok im dželat ne bi presjekao uže i poslao ih u smrt. 

Oni koji nisu bili izabrani da odu na "žrtvenu stijenu“ bili bi živi skuvani ili spaljeni. Ove inkvizicije bile su daleko okrutnije od čuvene "španske inkvizicije". Mnogi su ubijani dok su preklinjali za kraljičinu milost. 

Rasala je bila prva žena sa Madagaskara koja je primila hrišćanstvo. Na putu do gubilišta mučena je danima prije nego što je bačena gladnim psima da je rastrgnu. 

Tangena obred 

Obred zvani "Tangena suđenje“ bio je korišćen umjesto sudskog procesa, advokata ili bilo koje smislene rasprave. 

Osumnjičeni lopovi, hrišćani i ostali prestupnici zakona, morali su da progutaju tri pileće kože i na kraju toksični orah drveta Tangena kako bi dokazali da govore istinu. 

Ukoliko bi uspjeli da ispovraćaju sve tri pileće kože i prežive jako toksično dejstvo oraha bili bi pomilovani. 

Interesantno je i to da je na ovaj način Ranavalona ispitivala vjernost svojih ljubavnika. 

Ovakvim pravosudnim sistemom za 40 godina Ranavalona je "počistila“ 20 posto populacije Madagaskara ili 100.000 ljudi. 

Ekonomski rast i "kraljičina strašila" 

Usljed rata sa Francuskom, i blokade spoljne trgovine koju je izazvala francuska mornarica, kraljica Ranavalona bila je prinuđena da razvija druge sfere ekonomije. Tako je pomoću svog prijatelja i ljubavnika, Francuza Žana Labordea, po ugledu na evropski model fabrika, započela proizvodnju alkohola, oružija, baruta, svile, sapuna, svijeća i porcelana i tako spasila domaću ekonomiju. Međutim, dok je javno iznosila svoj prezir prema Francuskoj, ipak se divila francuskoj modi. 

Što se rata tiče, kako bi uplašila francusku vojsku, Ranavalona je naredila da se duž svih plaža postave tijela francuskih vojnika nabijenih na kolac. Francuska je ubrzo zatim naredila povlačenje, ali kako neki istoričari tvrde , više zbog malarije nego zbog užasnih prizora. 

Krvavi lov 

Kraljica se 1845. godine umorila od politike i poželjela da promijeni okruženje. Odlučivši da ode u lov na bufale povela je cjelokupni državni aparat sa sve robovima. 

Krenula je u lov sa 50.000 ljudi. Do lovišta su putovali oko 4 mjeseca. Petina ljudi je umrla usljed iscrpljenosti i nedovoljne količine zaliha. 

Prinova u kraljevskoj palati 

Ranavalona je dobila sina 1829. godine. Mladi princ je odrastao mrzeći teror svoje majke. Tražio je prijatelje među preostalim evropskim ambasadorima, čak je tajno posjećivao mise. 

Princ se maksimalno trudio da privuče francuske investitore, dajući im dozvole da eksploatišu domaća prirodna bogatstva. 

U jednom pismu iz 1854. godine saznajemo da je mladi princ tražio od Napoleona Trećeg da izvrši invaziju na Madagaskar. 

Međutim, vrhunac njegovog nastojanja da preokrene spoljnu politiku kraljevstva bili su brojni pokušaju da otruje sopstvenu majku. 

Tokom 1857. Ranavalona konačno pronalazi dokaze koji potvrđuju zavjeru Radame Drugog. Ohrabrena dokazima pokreće brutalnu čistku Evropljana. 

Iznenađujuće je da je pomilovala princa Radamu II i njegovog savjetnika kao i svog ljubavnika Žana Labordeoa. 

Posle njene smrti, Radama Drugi preuzima vlast i značajno menja kurs spoljne politike, ali ne zadugo. Samo nekoliko godina pošto je preuzeo vlast,1863. godine, Radamu II ubijaju pobunjenici iz fundamentalističkih redova. 

Nemirni duh kraljice Ranavalone 

Odgovorna za oko 2.500.000 smrti, Ranavalona umire prirodnom smrću u svojoj 80. godini. Iako joj se mnogo šta moglo zamjeriti, njenom zaslugom evropski kolonisti nisu uspjeli da osvoje Madagaskar preko 100 godina. 

Pominjemo jedan neobičn događaj koji se vezuje za njen pogreb - tokom kraljičine sahrane zapalilo se bure dinamita i raznijelo tri kuće i više desetina prisutnih ljudi. 

Oko 12.000 volova zaklano je u čast preminule kraljice i njihovo meso je podijeljeno narodu. 

Godinama kasnije u narodu su bila rasprostranjena vjerovanja da ih je kraljica proklela tokom brojnih obreda koje je često organizovala zbog nezadovoljstva princom Radamom II. 

Buduće kraljice Ranavalona II i Ranavalona III insistirale su na imenu svoje prethodnice kako bi izbjegle ovo prokletstvo.

Portal Analitika