Naučnici su zabrinuti da negativno stereotipno predstavljanje ajkula u popularnoj kulturi može da naudi naporima da se ova vrsta riba očuva u morima i okeanima.
U novoj studiji izvedenoj na Institutu okeanografije Scripps na Univerzitetu u Kaliforniji otkriveno je da pozadinska muzika u dokumentarcima o ajkulama utiče na našu percepciju same životinje.
Naučnik Endrju Nosal i njegov kolega sa Univerziteta Harvard uključili su preko 2.000 učesnika na internetu kako bi podijelili sa istraživačima svoje pristupe i viđenje ajkula pošto su pogledali video klip od 60 sekundi koji prikazuje plivanje ajkula.
Trećina ispitanika je gledala klip koji prati prijeteća, strašna muzika, druga trećina je gledala snimak, koji je pratila prijatnija muzika, dok je treća trećina pratila video snimak u tišini. Naučnici su potom upoređivali rezultate i mišljenja ispitanika i došli su do zaključka da postoji veza između muzike i percepcije životinje.
Učesnici koji su gledali snimak sa prijetećom muzikom u pozadini ocijenili su ajkule mnogo negativnije u odnosu na one koji su gledali video u tišini ili u pratnji milozvučnije muzike.
"S obzirom na to da je priroda dokumentaraca često smatrana objektivnim i autoritativnim izvorima informacija, kritično je da su reditelji dokumentaraca i posmatrači svjesni koliko muzika može da ugrozi i utiče na interpretaciju obrazovnog sadržaja", kaže Nosal, vodeći autor studije.
Naučnici se nadaju da će ovi rezultati ohrabriti reditelje da budu pažljiviji u izboru muzike za svoje filmove.
n1info.com