"Demokratska partija socijalista, što crnogorska javnost vidi, ne ugrožava Sporazum o slobodnim i fer izborima. Ugrožavaju ga oni koji su mimo duha, i mimo onog što smo precizirali Sporazumom, predložili izmjene Zakona o medijima bez bilo kakve prethodne komunikacije sa ostalim potpisnicima, kao i medijskom zajednicom, na što su pojedini mediji, kao i Medijsko samoregulaciono tijelo u nekoliko navrata upozoravali. Nije izostala samo komunikacija se medijskom zajednicom, nego i sa regulatorima, državnim institucijama i sa nadležnim direktoratima Evropske komisije. Dakle, ukoliko neko smatra da je potrebno mijenjati sadašnje norme u oblasti medija, to se ne može raditi na brzu ruku i bez široke javne rasprave, uz učešće svih koji treba da daju doprinos kvalitetu jednog takvo propisa", kaže Simović za Dnevne novine.
Simović ističe da su upravo poslanici DPS-a svojom podrškom omogućili da se Predlog zakona o medijima uvrsti u dnevni red desete sjednice parlamenta, i time pokazali odgovoran odnos prema Sporazumu.
"Za donošenje jednog ovako zahtjevnog zakona u polarizovanoj medijskoj sceni potrebno je više dijaloga, pa i konsultativnih sastanaka, što je upravo cilj DPS-a, a ne da se ozbiljna pitanja rješavanju na prečac, i poslije svega. Konsultativno saslušanje je ozbiljna stvar koja se priprema, i ne saziva u minut do dvanaest, kao pojas za spasavanje nečega što je utopljeno prije nego što je ušlo u proceduru", kaže Simović.
Simović ističe da odsustvo demokratskih standarda i procedura u pripremi Predloga izmjena zakona o medijima koji je predložila opoziciona trojka, stvara sumnju u iskrenost namjere predlagača.
Izvor: Dnevne novine