Društvo

AMFILOHIJE: Mahmutbušatlići su nosioci natovske tiranije

Svetom službom Božijom sa parastosom i svečanom akademijom, na Martinićima je danas proslavljena 220. godišnjica Martinićke bitke, u kojoj su na današnji dan 24/11. jula 1796. godine Crnogorci i Brđani pod vođstvom Svetog Petra Cetinjskog porazili vojsku skadarskog vezira Mahmut-paše Bušatlije.
AMFILOHIJE: Mahmutbušatlići su nosioci natovske tiranije
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Svetu liturgiju u crkvi Svetog velikomučenika i pobjedonosca Georgija služio je Arhiepiskop cetinjski Mitropolit crnogorsko-primorski SPC Amfilohije sa sveštenstvom, uz molitveno učešće mnogobrojnih vjernika.

U pozdravnom slovu Amfilohije se posebno osvrnuo na činjenicu da je danas i njemu i vjernom narodu bio onemogućen pristup prostorijama Spomen-doma Bitke na Martinićima.

On je rekao da oni koji su to uradili obilježavaju ovaj jubilej protiv Crkve, bez Svetoga Petra Cetinjskoga i bez svetinje.

„I misle da na tome grade budućnost. Mogu oni da grade budućnost Crne Gore i da tvrde da je Crna Gora vječna, ali samo ne lišavajući Crnu Goru onoga što je vječno. A ono što čini Crnu Goru vječnom je ovo – to je Sveti Petar Cetinjski, to je ime Božje u kome je sud i pravda, to su ove svetinje ovdje koje su krvlju zalivene, to su Crnogorci koji su se objedinili oko svetinje, oko Svetog Petra Cetinjskog“, rekao je Amfilohije.

On je kazao da je onima što ga stalno kritikuju zbog ovako oštrih riječi lako da to čine.

„Njima je lako, a meni nije lako. Ja svako jutro, kad izađem iz Cetinjskog manastira, uzimam blagoslov od Svetog Petra Cetinjskoga. On je moj gospodar, a preko njega Bog živi kome se on klanjao i kome je služio. I svako ima svog gospodara. Jedno je, međutim, sigurno: mahmutbušatlići su danas nosioci natovske tiranije. Ono što je radio sultan u to vrijeme, to danas, sa drugim idejama i idealima radi NATO pakt“, poručio je Mitropolit crnogorsko-primorski.

U liturgijskoj propovijedi nakon čitanja Jevanđelja Amfilohije je kazao da je Sveti Petar Cetinjski svoj život i život svoga naroda temeljio na pravdi koja je pravda od vjere.

„Temeljeći svoj život i život svoga naroda na toj i takvoj pravdi, on je izvojevao pobjedu, iako je po svjetskim mjerilima bio slab i nemoćan, jer je broj njegovih ratnika bio veoma mali u odnosu na vojsku koju je ovdje doveo Mahmut paša Bušatlija“, kazao je Mitropolit crnogorsko-primorski.

On je podsjetio da se Bitka na Martinićima odigrala na praznik Svete velikomučenice Efimije, 11. jula po starom kalendaru, a ne po novom, na čemu insistira zvanična državna vlast u Crnoj Gori.

„Oni su to uradili (organizovali proslavu) jedanaestoga jula, ne znajući da je to stari kalendar. Ali, ima vremena, daće Bog, pa će i oni naučiti kada se dogodila ova velika i strašna bitka na ovome mjestu. I naučiće, ako Bog da, i oni da je u imenu Božjem sud i pravda, kako je govorio Sveti Petar Cetinjski“, rekao je Amfilohije.

On je podsjetio i na riječi Svetog Aleksandra Nevskog, slične ovim riječima Svetog Petra Cetinjskog - da Bog nije u sili, nego u pravdi.

„To je osnovna istina ljudskoga života, naročito posvjedočena sudbinom onog prvog izabranog Božjeg jevrejskog naroda. Ta istina je i temelj sveukupne ljudske istorije do danas i do svih potonjih vremena. Samo ono što se gradi na Bogu, na vječnom Božjem zakonu, na Božjoj pravdi i istini, samo to pobjeđuje i samo to ostaje ovdje na ovoj zemlji“, naglasio je Amfilohije i podsjetio na narodnu izreku - da je svaka sila za vremena, a da je Božja svevremena.

On je rekao da je Sveti Petar Cetinjski žrtvovao sebe za krst časni i za svoj narod.

„I nije pozivao u pomoć, kako to danas čine naši vladari, natopaktovce da ga brane i štite, nego je sa svojim ratnicima otišao na Slatinu i pričestio ih, kao nekada Velikomučenik kosovski Lazar uoči boja na Kosovu. I onda je krenuo, u ime pravde Božje da brani Bjelopavliće, da brani Brđane“, rekao je on.

Amfilohije je rekao da je Sveti Petar, braneći slobodu, prije svega branio slobodu duše.

„On je to činio braneći dostojanstvo svoje i svojega naroda. Ko god je tako radio kroz istoriju i u ta i u ova naša vremena, pobjeda je sigurno bila i ostala u njegovim rukama. Ko god se, međutim, uzdao u silnike i moćnike, u silu ovoga svijeta, mogao je prividno da osvaja i gospodari, ali se prije ili kasnije sve to raspadalo kao kula od karata, i ništa od toga nije ostajalo“, poručio je Amfilohije.

On je dodao da je to veliki nauk danas za sve ljude, posebno ovdje, u Crnoj Gori. Nakon pričešća vjernih služen je parastos za duše vitezova život svoj položivših za vjeru i otačastvo u bici na Martinićima.

Na kraju bogosluženja Amfilohije je rekao da su oni što su sebe žrtvovali u bici na Martinićima nastavili djelo Svetog velikomučenika kosovskog Lazara.

„Namjesto njega, bio je Sveti Petar Cetinjski, a opredjeljenje im je bilo podjednako - i onih na Kosovu i onih koji su ovdje nastavili Kosovsku bitku, shvativši i prihvativši poruku iz Jerusalima da je zemaljsko za malena carstvo, a nebesko uvijek i do vijeka. Zato je i spomen njihov neizbrisiv“, zaključio je Amfilohije.

Potom je na platou ispred Spomen-doma Martinićeke bitke održana svečana akademija.

Učesnike i goste su u ime organizatora pozdravili Milenko Šaranović, predsjednik Udruženja Bjelopavlića „Bijeli Pavle“, i Amfilohije. O Martinićkoj bici u istoriografiji govorio je istoričar akademik Zoran Lakić.

U umjetničkom dijelu programa nastupili su članovi KUD-a „Đurđevansko kolo“ iz Podgorice, dramski umjetnici, pjesnici i guslari.

Portal Analitika