5. Kornelius Vanderbilt
Rođen je 1794., njegov otac je bio siromašni farmer. a mladi Vanderbilt je već kao jedanaestogodišnjak napustio školu. Prema legendi, do svoje 16. godine, Vanderbilt je upravljao jedrenjakom sa dva jarbola. Za vrijeme rata 1812, kada je Vanderbilt imao 18 godina, američka vlada ga je zaposlila da zalihama opskrbljuje vojne rezerviste. Do kraja rata naučio je da gradi brodove. Upravljao je manjom flotom brodova i zaradio kapital od 10.000 dolara.
Tokom sljedeće decenije, Vanderbilt je kontrolisao promet rijekom Hadson pomoću svojih luksuznih brodova i jeftinih cijena vožnji. Proširio je svoj prevoznički posao na Njujork i Bostonsku željeznicu. Do 1846 Vanderbilt je postao milioner.
U trenutku smrti 1877. godine Vanderbilt je imao procijenjeno bogatstvo od skoro 165 milijardi dolara, četiri puta više od trenutnog bogatstva Bila Gejtsa.
4. Vasilije Drugi
Poznat i pod nadimkom Koljač Bugara, Vasilije II vladao je Istočnim rimskim carstvom 49 godina u 10 vijeku poslije Hrista. Njegov najveći uspjeh bio je širenje granica Vizantijskog carstva, a najviše uspjeha imao je u Makedoniji.
Njegovo bogatstvo procjenjuje se na 168 milijardi dolara, ali umro je bez nasljednika. Njegova smrt označila je i početak kraja Vizantijskog carstva.
3. Kras
Marko Licinije Kras bio je rimski general i političar koji nije samo pretvorio Rimsku republiku u Rimsko carstvo, nego je stekao i pozamašno bogatstvo. Rođen u bogatoj senatorskoj porodici, odgajan je kao pripadnik višeg staleža.
Većinu svog bogatstva stekao je preprodajom nekretnina zaplijenjenih od državnih neprijatelja, a i osnovao je jednu od prvih vatrogasnih službi. Rim u to doba nije imao organizovane vatrogasne jedinice, pa je u pravom preduzetničkom duhu, Kras ispunio tržišnu prazninu. Njegovi vatrogasci reagovali bi na svaku uzbunu zbog požara, ali dolaskom do mjesta požara, Kras bi počeo pregovore o cijeni intervencije sa vlasnikom nekretnine. Propadnu li kojim slučajem pregovori, Kras bi naredio vatrogascima da odu i puste nekretninu da izgori. Nakon toga bi Kras pregovarao o cijeni izgorele nekretnine koja bi, naravno, iznosila znatno manje nego što stvarno vrijedi.
Nakon smrti u 53. godini prije Hrista, procjenjuje se da je ostavio bogatstvo vrijedno oko 170 milijardi dolara.
2. Osman Ali Kan
Rođen u Andra Pradešu u Indiji krajem 19. vijeka Ali Kan je 1911. godine postao vladar Hiderabada. Tokom 37 godina vladavine donio je brojne uredbe koje su rezultirale ekonomskim napretkom njegove države.
Električna energija, željeznice, ceste, pa čak i aerodromi su se razvijali. Osman je donirao ogromne svote novca mnogim obrazovnim institucijama poput Hindu univerziteta u Vanarasu. Umro je 1967. godine, iza sebe je ostavio sedam udovica, 42 ljubavnice i bogatstvo procijenjeno na 230 milijardi dolara.
1. Džon D. Rokfeler
Često nazivan ocem naftnog svijeta, Rokfeler je osnovao naftnu kompaniju Standard Oil Company i postao jedan od najbogatijih ljudi svih vremena.
1863. godine otvorio je prvu rafineriju, a za samo dvije godine bila je najveća u okolnom području. Pet godina kasnije, bila je najveća na svijetu. Želja za uspjeh i neumorni rad na unaprijeđenju poslovanja doveo je do stalnog rasta njegovog bogatstva.
1937. godine, u trenutku njegove smrti, kompanije u vlasništvu Rokfelera bile su zaslužne za 1,5% američke ekonomske proizvodnje. U današnjim terminima, to je oko 340 milijardi dolara.
(index.hr)
foto: Wikipedia