Švedska je zauzela prvo mjesto među 162 zemlje i to na osnovu 35 indikatora, pa je tako najbolje rangirana kada je u pitanju pozitivan doprinos načinu života, uključujući prosperitet, jednakost, zdravlje i blagostanje.
Island je na vrhu liste za ukupan doprinos planeti i zaštitu životne sredine, odnosno na osnovu niske emisije ugljen-dioksida i minimalne proizvodnje opasnih materija.
Sa druge strane, Velika Britanija je pri samom vrhu tabele kada su u pitanju nauka i tehnologija i to na osnovu objavljenih publikacija, naučnih radova i patenata.
Svi indeksi ukazuju na to da Švedska, u odnosu na veličinu svoje privrede, čini više dobrih stvari nego bilo koja druga zemlja. Mnogo manje države, poput Irske, Kenije, Islanda i Kostarike su pale na rang-listi i to djelimično zbog toga jer događaji širom svijeta imaju veliki uticaj na manje zemlje.
Ovaj izvještaj, u kojem se mjeri ukupan doprinos države planeti i ljudskoj rasi shodno svom BDP-u je zamisao političkog savjetnika Simona Anholta. Kako on navodi, cilj ove metodologije i ocjenjivanja jeste da se pronađe način da se podstaknu zemlje kako bi više sarađivale, a manje se takmičile.
"Dobra zemlja je ona koja doprinosi dobrobiti čovječanstva. Naravno da mora služiti interesima svog naroda, ali nikada na štetu drugih naroda i njihovih prirodnih resursa. Ovo je novi zakon ljudskog opstanka", rekao je Anholt.
Rtcg.me