Bilo je deset ujutro, januar 1947. godine. Beti Bersinger je šetala ulicama Lajmert parka u Los Anđelesu sa svojom trogodišnjom ćerkicom kada je na travnjaku ispred jedne kuće ugledala tijelo. Približila mu se i zaključila kako se radi o lutki nalik onima koje stoje u izlozima prodavnica. Ali, onda je tijelo posmotrila malo bolje i shvatila da u pitanju nije lutka.
Bilo je to tijelo 22-godišnje djevojke Elizabet Šort čije će ubistvo postati jedno od najslavnijih neriješenih ubistava u istoriji.
Naime, njeno tijelo bilo isječeno na pola u struku, a rez je izveden sa nevjerovatnom preciznošću - nijedan unutrašnji organ nije povređen. U tijelu nije bilo ni jedne kapi krvi, sve je bilo savršeno čisto. Njeni obrazi su bili isječeni od usana do ušiju, što je zahvat poznat i kao "glazgovski osmjeh". Na grudima i bedrima isječeni su joj cijeli komadi tkiva, a unutrašnji organi pravilno su raspoređeni po travnjaku.
Ko god da je ubio Elizabet, to je uradio savršeno promišljeno i bez bilo kakve žurbe.
Prljava uloga novinara i rođenje 'Crne Dalije'
Nakon što je Elizabet identifiikovana, novinari časopisa LA Examiner kontaktirali su njenu majku i rekli joj da je njena kći pobjedila na takmičenju za mis. Tek nakon što su iz nje izvukli što više informacija, priznali su joj da joj je ćerka zvjerski ubijena. Nakon toga su joj platili put do Los Anđelesa 'kako bi pomogla policiji u istrazi', ali čim je stigla su je sakrili od policije i od konkurencije, kako bi imali ekskluzivne informacije.
I ostali mediji su od ovog slučaja napravili senzaciju. Oni su Elizabet pretvorili u 'avanturistkinju' koja je 'suknjom osvojila ulice Holivuda' i voljela muškarce u uniformama. Nazvali su je - "Crna Dalija", po noar filmu “Plava Dalija” iz 1946.
Prvi osumnjičeni
Samo nekoliko dana nakon ubistva, časopisu LA Examiner se javio čovjek koji je tvrdio da je ubio Elizabet i najavio da će im poslati paket s njenim stvarima. To se i dogodilo. U paketu su bili svi lični dokumenti nesretne djevojke, fotografije, ali i adresar s imenom Marka Hansena.
Naime, kod njega je Elizabet bila smještena, pa je odmah dobio status osumnjičenog. S obzirom na zaista jezivo ubistvo i medijski senzacionalizam, za slučaj se pročulo širom SAD, ali i Evrope. Odjednom je policija bila zatrpana pozivima ljudi koji su tvrdili da su ubice. Do danas ih je bilo više od 50.
Daliju je ubio ugledni ljekar?
U najuži krug osumnjičenih,policija je uvrstila čak 22 ljudi. Sedmorica su bili lekari s obzirom na to da je utvrđeno da je njeno tijelo isjekao neko ko je jako dobro znao šta radi. No, slučaj je zatvoren i ubica nikada nije pronađen.
Prema svemu sudeći, to bi mogao biti Džordž Hodel, ljekar koji je umro 1991. godine. Zanimljivo, pitanje njegove krivice otvorio je 2013. godine Hodelov sin Stiv koji je tada već bio penzionisani detektiv. Njegov je pas u blizini kuće nanjušio miris tijela, a analiza tla pokazala je tragove razgrađenog ljudskog tijela. To, naravno, ne dokazuje da je on ubio Crnu Daliju, ali dokazuje da Hodelu ubijanje nije bilo nimalo strano.
Još za vrijeme istrage Hodel je napustio porodicu i preselio se u Aziju, a dva detektiva su načula da je pričao o ubistvu Elizabet.
Stiv je svoje tvrdnje pojačao cijelim nizom argumenata, ali policija nije bila spremna da ponovo otvori istragu jednog od najpoznatijih ubistava u istoriji. Prava istina tako se najvjerovatnije neće saznati nikad.
Ovo nerasvetljeno ubistvo je inspirisalo Brajana De Palmu da 2006. godine snimi film "Crna Dalija".
b92.net