Zanimljivosti

TAČKA KLJUČANJA​: Ovo je najtoplije mjesto na Zemlji

Depresija Danakil u Etiopiji više podsjeća na stanište vanzemaljaca nego na zemaljski pejzaž. Na ovom mjestu koje se još naziva i Afarska depresija temperature idu i do nevjerovatnih 64 stepena Celzijusa.
TAČKA KLJUČANJA​: Ovo je najtoplije mjesto na Zemlji
Portal AnalitikaIzvor

Afarska depresija prostire se od Eritreje, Regije Afar u Etiopiji do Džibutija. Svjetski je poznata po pronađenim fosilnim ostatcima prvih Hominina u srednjem toku rijeke Avaš, kao i po nalazištu Gona, na kome je pronađeno najstarije kameno oruđe i po nalazištu Hadar.

Istraživači koji rade na projektu ''Europlanet 2020. istraživačka infrastruktura'', saopštili su da depresija Danakil ima najmanje tri ekstremna ekosistema koja bi mogla da nam pomognu da shvatimo kako život može nastati na drugim planetama i na Mjesecu.

- Postoji veoma malo naučnih publikacija o toj lokaciji i to bez bioloških opisa, tako da, sa naučne tačke gledišta, mi stvarno istražujemo ''novi teren'' - rekao je doktor Felipe Gomez iz Centra za astrobiologiju iz Madrida, koji je predvodio ekspediciju.

- To je fantastično, ali neprijateljsko mjesto, temperature su bile 42 stepena Celzijusa u toku dana i 30 stepeni noću, a para puna hlora spalila je naše disajne puteve. Mikroorganizmi koji žive ovdje su mikrobi prilagođeni ekstremnim uslovima i biće od velikog značaja za astrobiologiju - rekao je on.

Gomez i njegove kolege izučavaju ''vanzemaljski svijet'' u Danakil depresiji u sjevernoj Etiopiji, koja je nastala kao rezultat sudara tri litosferne ploče. Kao rezultat vulkanske aktivnosti, Danakil je najtoplije mjesto na Zemlji.

Područje je preko 100 metara ispod nivoa mora, a magma teče veoma blizu površine. Kišnicu i morsku vodu obližnje obale zagrijeva magma i tako se stvara veliki broj rastvora različitih vrsta soli.

Gomez i njegov tim su željeli da saznaju koji su mikrobi uspjeli da prežive u tako agresivnom okruženju.

U nekim oblastima, gdje temperatura vode, koja je veoma kisjela, iznosi 90 stepeni Celzijusa, visoke koncentracije sumpora stvaraju jarko žute dimnjake.

Na drugim mjestima, bazeni vode toplote 40 stepeni imaju tirkizno zelenu boju zbog bakarnih soli. Suve slane ploče koje su bogate gvožđem formiraju ravne površine koje podsjećaju na pečurke.

U narednih nekoliko mjeseci naučnici planiraju da završe hemijsku analizu tog ''vanzemaljskog'' područja naše planete i nastave sa detaljnim proučavanjem mikroba koji žive u vodama i stijenama depresije Danakil.(Blic)

 

 

Portal Analitika