Eksperimenti su se sastojali od vežbe povezivanja koja je uključivala određeni broj kartica na kojima su bile otisnute različite stvari.
Za potrebe prvog eksperimenta na karticama su bila napisana samo slova, a za drugi su dodate i slike. Svaki kandidat je dobio po tri kartice, te je morao smisliti pojam koji međusobno povezuje sve tri. Vrijeme odgovora između svake kartice bilo je 15 do 16 sekundi, a ciklus se sastojao od 50 do 180 kartica.
Rezultat eksperimenta je sljedeći: kandidati koji su koristili intuiciju i unutarnje misli imali su približno 80 procenata tačnih odgovora, a ispitanici koji su se koristili analitičkim metodama da dođu do ključne reči imali su svega oko 60 procenata tačnih odgovora.
„Svjesno, odnosno analitičko razmišljanje ponekad može biti ishitreno ili manjkavo, što dovodi do pogrešaka pri rješavanju problema i zadataka, posebno onih koji uključuju kreativnost. Međutim, nesvjesno mišljenje i razmišljanje je automatski proces koji uvelike ovisi o našem trenutnom raspoloženju. Ako smo na godišnjem odmoru veća je šansa da će nam na pamet pasti neko kreativno rešenje ili ideja, nego kad smo u mentalnom naponu smišljanja tog istog rješenja“, objašnjava Džon Kunios, profesor na Univerzitetu Dreksel.
„Vjerujte u sebe i u svoju intuiciju. Intuicija je najmoćnije oružje. Da nema intuicije i iznenadnih misli, nikad ne bismo dostigli ono što smo dostigli danas. Sva važna otkrića, sve velike ideje i slično proizvod su ljudske mašte i intuicije koja najbolje radi kad smo opušteni i mentalno neopterećeni”, kaže Karola Salvi.
B92.net