Kada piti hladnu vodu?
Vježbanje
Tokom fizičke aktivnosti raste tjelesna temperatura, a znojenje je mehanizam kojim organizam pokušava da se ohladi. Tom prilikom gubimo dosta tečnosti i kada u toku vježbanja pijemo hladniju vodu, rehidriramo tijelo i hladimo organizam. Preporučuje se tečnost malo hladnija od sobne temperature.
Groznica
Ispijanje hladne vode ako imate temperaturu je jedan od metoda za hlađenje organizma. Veoma je važno da u toku groznice unosite dovoljno tečnosti kako biste pomogli tijelu da se izbori s infekcijom. Vodi dodajte i malo limuna i morske soli da nadoknadite izgubljene elektrolite.
Mršavljenje
Hladna voda može ubrzati metabolizam i pomoći vam da izgubite dodatnih 70 kalorija dnevno. Iako nije baš idealan lijek protiv gojaznosti, tokom vremena vam može pomoći da smršate. Inače, tu količinu kalorija osoba prosječne kilaže izgubi tokom 15 minuta šetnje, prenosi „Healthyandnaturalworld„.
Kada piti toplu vodu?
Varenje
Prema pravilima Ayurvede, topla voda u jutarnjim satima može pomoći i podstaći naše varenje. Ako nakon obroka popijete hladnu vodu, organizam će teže variti hranu jer će više energije biti potrebno za proces probave.
Detoksikacija
Kada je riječ o čišćenju organizma od toksina, voda može biti i te kako od pomoći. Preporučuje se da u mlaku vodu sipate nekoliko kapi limuna i time započnete dan. Pored limuna, vodi možete dodati i krastavac, nanu, jabuku ili cimet koji takođe pomažu detoksikaciju.
Protiv bolova
Ako vas muči glavobolja ili neka upala, bolje je da popijete topliju vodu koja stimuliše cirkulaciju krvi. Topla voda vam može pomoći i kod menstrualnih grčeva.
Zatvor
Toplija voda je bolja opcija ako imate konstipaciju. Tako ćete riješiti problem zatvora, a vašem tijelu pružiti poželjnu količinu tečnosti čiji nedostatak može i biti jedan od uzroka opstipacije. (Nezavisne)