Zanimljivosti

Legenda: Naučnici potvrdili identitet Benksija

Naučnici sa Univerziteta ''Kvin Meri'' u Londonu tvrde da su identifikovali čovjeka koji se krije iza imena crtača grafita Benksija, uz pomoć metode koju policija koristi da bi zbunila serijske ubice.
Legenda: Naučnici potvrdili identitet Benksija
Portal AnalitikaIzvor

Ekipa stručnjaka odabrala je 140 radova koji se pripisuju ovom umjetniku koji je porijeklom iz Bristola.

Oni su uspjeli da otkriju ''neuralgične tačke" poput paba, sportskih terena, jedne adrese iz Bristola i tri iz Londona. Zajedničko za sva ta mjesta jeste to što ih najčešće pohodi izvjesni Robin Ganingem, ime koje se od 2008. godine pripisuje umjetniku čiji je identitet jedna od najvećih tajni.

U svojoj studiji objavljenoj ove nedjelje, naučnici su izjavili da žele da dokažu moć takozvanog geografskog profilisanja, metode koja se koristi u istrazi i zasniva se na lociranju zločina koji se pripisuju istom osumnjičenom, kako bi se utvrdilo mjesto njegovog boravka.

Ova metoda koristi se i u slučajevima sanitarnih kriza i za identifikaciju potencijalnih terorista.

"Za vrijeme epidemije, ovaj model omogućava da se pomoću adresa zaraženih osoba otkrije izvor zaraze", rekao je jedan od autora studije doktor Stiv Le Kombe, u saopštenju objavljenom na sajtu univerziteta.

Autori smatraju da će na taj način biti moguće i otkrivanje planiranih terorističkih napada prije nego što se oni dogode, analiziranjem grafita i otkrivanje vandalističkih činova i rasturanja letaka, što može ukazivati da će doći do napada.

Blog o novim tehnologijama Gizmodo objavio je da takvo rezonovanje Benksijevu umjetnost izjednačava sa terorističkim aktima i narušava pravo na privatnost. Blog je doveo u pitanje tačnost tvrdnji naučnika i istakao da Benksi ne potpisuje svoje radove tako da oni koji mu ih pripisuju mogu biti i u zabludi. Crteži ovog umjetnika, koji se smatraju remek-djelima ulične umjetnosti, mogu dostići vrijednost i od nekoliko stotina hiljada eura.

N1info.rs

 

Portal Analitika