
Pristup je suprotan postojećem krioničkom očuvanju tijela na niskoj temperaturi. Od neurologa se traži da krenu od efikasnog modela na životinjama, pri čemu je dugoročan cilj uspješna hirurška procedura kojom bi se ljudski mozak sačuvao u potpunosti i bez velikih troškova. Uslov je da se mozak uspješno konzervira više od 100 godina, ali tako da njegove uobičajene funkcije ostanu sačuvane.
Ovaj izazovni zadatak pokušaće da ispune dva kandidata.
Prvi je Šon Mikula, iskusni istraživač Instituta za medicinska istraživanja "Maks Plank" u Hajdelbergu (Njemačka), a drugi je kompanija "21st Century Medicine" (21 CM) iz Fontane (Kalifornija).
Mikula nastavlja rad na procesu hemijskog učvršćivanja, koji je testirao na mozgu miševa, a "21st Century Medicine" koristi pristup kriogene konzervacije, kod koje se u mozak ubrizgava agens za učvrćivanje, nakon čega se organ potapa u hemijsku supstancu koja sprječava smrzavanje.
Kompanija je ranije koristila ovaj metod za konzervaciju kompletnog zečjeg mozga.
- Uvjeren sam da je "mind uploading" (hipotetički proces prenošenja mentalnih sadržaja na spoljni medijum) moguć. Suđeno nam je da jednog dana zamijenimo naša biološka tijela i umove optimalno dizajniranim sintetičkim kopijama - izjavio je neurolog i predsjednik Fondacije za konzervaciju mozga Ken Hejvort i dodao da nas samo par godina dijeli od vremena kada će ljudi moći da ožive svoj mozak poslije smrti.
Izvor i foto: blic.rs