Od 1992. prodajom akvarela koje je naslikao britanski princ prijestolonasljednik prikupljeno je oko 2,6 miliona eura za njegovu dobrotvornu fondaciju. Iako su mediji prenijeli da ga to čini "jednim od najuspješnijih britanskih živih umjetnika", Džons ne misli tako.
Argument za to mu je da je princ Čarls od 1997. do danas uspio da zaradi "samo" još oko 2,6 miliona eura, zbog čega finansijski teško može da parira najpoznatijim britanskim umjetnicima poput Demijana Hersta i Dejvida Hoknija. Prema Džonsu, novac koji je princ u posljednje skoro dvije decenije zaradio na slikama ipak pokazuje da dobar dio ljudi smatra da je Čarsl "dovoljno dobar" da bi posjedovali njegova djela.
- Jesu li u pravu? Je li došlo vrijeme da nasljednika trona shvatimo ozbiljnije kao umjetnika? - postavlja pitanja britanski novinar.
Galeristkinja Ana Hanter, koja je pomogla Čarlsu u prodaji njegovih umjetničkih djela, tvrdi da su prinčevi akvareli "veoma dobar odraz talenta za umjetnost koji postoji u kraljevskoj porodici". Ipak, sam Džons smatra da je "teško vidjeti taj talenat u Čarlsovim akvarelima".
- Oni nisu užasni. Oni su samo obični i očigledno amaterski. Oni izgledaju onako kako i on, hobi umjetnik. Njegove slike predstavljaju fini napor, ali niko ne bi pomislio da su vrijedne iznošenja na tržište, da za njih nije vezano njegovo ime. Trebalo bi baš da budete ubijeđeni rojalista da date novac za neku od njih - ocjenjuje Džons.
Izvor i foto: blic.rs