Abiznis

PKCG: Dobro upravljanje javnim nabavkama ključ napretka države

Privrednici su na javnim konsultacijama o Nacrtu strategije razvoja sistema javnih nabavki u Crnoj Gori za period 2016 – 2020. godina pozvali naručioce u ovim postupcima da usklade tendersku dokumentaciju sa mogućnostima malih i srednjih preduzeća da bi domaće firme dobijale što više poslova.
PKCG: Dobro upravljanje javnim nabavkama ključ napretka države
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Rukovodilac Sektora za pravne i opšte poslove Privredne komore Crne Gore Aleksandar Mitrović, kazao je da je evidentno da je neophodno redukovati dokumentaciju i povećati efikasnost u ovim postupcima i na taj način relaksirati privrednike od komplikovanih administrativnih procedura, saopšteno je iz Privredne komore Crne Gore (PKCG).

Direktor Uprave za javne nabavke Mersad Mujević rekao je da je efikasan sistem javnih nabavki neophodan za ostvarivanje ciljeva slobodnog tržišta i obezbjeđivanje uslova tržišnog nadmetanja.

“Tokom proteklih godina dobro upravljanje javnim nabavkama postalo je ključna odrednica dobrog upravljanja i napretka države. Njegov značaj za društveni i ekonomski razvoj odražava se u činjenici da vrijednost javnih nabavki čini značajan udio u društvenom bruto proizvodu svake zemlje, od deset do 20 odsto”, kazao je Mujević.

Dodao je da se crnogorski propisi iz oblasti javnih nabavki moraju uskladiti sa paketom novih direktiva koje je Evropska komisija objavila u maju 2014. godine. Države članice su u obavezi da prenesu direktive u roku od dvije godine, do maja 2016. godine.

Strategija razvoja sistema javnih nabavki u Crnoj Gori za period 2016 - 2020. nastala je kao rezultat analize o tome kako se praksa javne nabavke sprovodi u zemlji i sa relevantnim iskustvom iz drugih zemalja.

“Ključni ciljevi strategije su poboljšanje sistema javne nabavke kroz stalno nadgledanje i sprovođenje neophodnih regulatornih promjena, ojačanje pristupa javnim finansijama, povećanje transparentnosti, efikasnosti i poboljšanje protoka informacija, praćenje aktuelnih trendova (zelene nabavke, društveno odgovorne nabavke, inovativne nabavke, elektronske nabavke, podrška MSP i dr), dalji razvoj ljudskog kapitala koji je uključen u javnu nabavku i harmonizacija u skladu sa direktivama EU”, pojasnio je Mujević.

Rezultati koji treba da se postignu u tom periodu su izrada novog zakona o javnim nabavkama koji u potpunosti odgovara pravnoj tekovini EU do prvog kvartala 2017. godine, odgovarajućih podzakonskih akata, te puna puna harmonizacija sa drugim zakonima i regulatornim aktima do kraja te godine.

“Elektronske javne nabavke su ključni izazov koji će unaprijediti transparentnost njihovih postupaka. Do kraja trajanja strategije u planu je da se, uz pomoć instrumenata za predpristupnu pomoć u vrijednosti od 1,6 miliona eura, zaokruži sistem elektronskih javnih nabavki”, kazala je šefica radne grupe za izradu strategije Sandra Škatarić.

Portal Analitika