U istraživanju je učestvovalo više od 1.100 djece iz hrišćanskih, muslimanskih i porodica drugih vjeroispovijesti starosti između pet i 12 godina.
Djeci su poklonjene šarene naljepnice, nakon čega su upitana su koliko bi njih poklonila nepoznatom djetetu. Ispostavilo se da su djeca koja su rasla u sekularnom okruženju bila manje sebična od djece sa religijskom pozadinom.
"Naše istraživanje dokazalo je da sekularizacija ne vodi u moralnu propast, odnosno ne smanjuje ljudsku ljubaznost. Zapravo, tačno je upravo suprotno”, izjavio je Žan Disiti, vodeći istraživač.
Ne samo to – sudeći prema razgovoru sa roditeljima, što je porodica bila religioznija, to su djeca bila manje velikodušna. I dok je broj podijeljenih naljepnica u prosjeku rastao sa uzrastom sve djece, razlika je bila izraženija kod djece koja rastu u religijskom okruženju, piše ”Newser”.
Disiti ovaj ovu pojavu objašnjava ”moralnim licenciranjem”, psihološkim sindromom gdje individua – svjesno ili ne – daje sebi pravo da se ponaša lošije od drugih osoba zato što zbog religioznosti sebe vidi kao moralno ispravnu osobu, navodi časopis “Science”.
Istraživanje je objavljeno u časopisu “Current Biology”.
Izvor i foto: b92.net