EU web forum

Ivanović: Cilj je da sredstva koja dobijemo od SB i EK maksimalno iskoristimo u Crnoj Gori

Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja započelo je seriju radionica namijenjih poljoprivrednim proizvođačima koji su potpisali ugovore o dodjeli bespovratne podrške kroz projekat IPARD-like 1.
Ivanović: Cilj je da sredstva koja dobijemo od SB i EK maksimalno iskoristimo u Crnoj Gori
Portal AnalitikaIzvor

Cilj radionica je da se pomogne poljoprivrednicima u pripremi potrebne dokumentacije neophodne za povlačenje odobrenih sredstava.

Radionice će voditi predstavnici predstavnici Direktorata za IPARD plaćanja, a prisustvovaće im i predstavnici savjetodavnih službi koji će potpisnicima ugovora pomagati prilikom pripreme potrebne dokumentacije.

Danas je održana radionica u Nikšiću, na kojoj je bilo prisutno blizu 50 poljoprivrednih proizvođača sa područja Nikšića, Danilovgrada i Plužina. Radionici je prisustvovao i ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja prof. dr Petar Ivanović koji je iskoristio priliku da porazgovara sa poljoprivrednim proizvođačima.

U izjavi za medije Ministar je pojasnio da je radionica ispunila cilj, a to je da potpisnicima ugovora primakne način administriranja projekta kako bi svi uspjeli da dobiju ugovorenu podršku.

“Cilj Ministarstva je da sva sredstva koja dobijemo od SB i EK maksimalno iskoristimo u Crnoj Gori. Znamo da sadašnji nivo razumijevanja i znanja poljoprivrednika nije takav da svaki papir završe sa lakoćom. Zato smo organizovali radionice kako bi im pojasnili sve detalje. Procedura jeste zahtjevna i ne može se izbjeći. Ali, takve su procedure u EU. Moguće je da danas nećemo uspjeti da odgovorimo na sva pitanja poljoprivrednika, ali otvoriili smo kanal za komunikaciju i bićemo na usluzi poljoprivrednicima kako bi se IPARD-like 1 realizovao do posljednjeg centa”, istakao je ministar Ivanović.

On je dodao da je veoma zadovoljan iskazanim interesovanjem i pitanjima koja su proizvođači postavljali tokom današnje rasprave.

Tokom razgovora sa poljoprivrednicima Ministar je još jednom podsjetio na važnost daljeg jačanja stadarda kvaliteta, smanjenja troškova proizvodnje i djelovanja u okviru kooperativa, te saradnje sa Ministarstvom poljoprivrede.

On je dodao i da poljoprivredni proiyvodjači treba da shvate da je procedura realizacije ovog projeta početak procesa koji će ići do 2020., te da više neće biti iznenađenja u dijelu procedura i “papirologije”. Ministar je proizvođače podsjetio i na nastavak bespovratne podrške, kroz IPARD-like 2 za koji će poziv biti raspisan u decembru, a koji će biti fokusiran na preradu na porodičnim gazdinstvima.

Predsjednik Opštine Nikšić Veselin Grbović koji je, takođe, prisustvovao radionici, izrazio je zadovoljstvo što je 50 korisnika iz opštine na čijem je čelu potpisalo ugovore o podršci.

“Za nas je to važno jer nikšićki kraj postiže izuzetne uspjehe, pogotovo u stočarstvu. Nadamo se da će za IPARD-like 2 dosta nikšićkih poljoprivrednika biti zainteresovano. Uz projekte iz sektora agro-industrije manjeg ili većeg obima koji se realizuju u našoj opštini, projekti na gazdistvima povećavaju poljoprivrednu proizvodnju i rješavaju probleme nezaposlenosti”, kazao je Grbović.

Zadovoljstvo zbog šanse da dobiju bespovratnu podršku i pomoći Ministarstva da na što lakši način dođu do granta zadovoljni su i poljoprivredni proizvođači.

Vremešni Vlado Mandić iz Liverovića kaže da je Ministar u pravu kada kaže da treba razdvojiti rad od nerada, iako ta poruka, kako je kazao, boli pojedine poljoprivrednike.

“Ja danas radim mnogo više nego kada sam imao 40 godina. Zahvaljujući ovim sredstvima podrške, treba krenuti naprijed i raditi pošteno, a svaki rad se mora isplatiti kad tad”, zaključuje Mandić.

Predrag Durutović iz Rastovca dobio je zeleno svijetlo za podršku investiciji za nabavku krava i potrebne mehanizacije za obradu zemljišta i pripremu stočne hrane.

Zadovoljan je, kako kaže, što je dobio još jednu vrlo povoljnu priliku da unaprijedi proizvodnju. Iskustvo sa procedurom već ima kroz MIDAS projekat.

“Jeste malo komplikovanije, ali nije strašno. Dosta ljudi ne dolazi na ovakve radionice, a poslije se javno žale da je teško. Nije toliko teško, samo treba iskoristiti pomoć koju nam nudi Ministarstvo. Ja sam koristio svaku priliku da posjetim radionice koje su se organizovale u prethodnom periodu”, kaže Durutović.

Milan Iković iz Danilovgrada, iako upoznat sa procedurama dobijanja bespovratne podrške, smatra da razgovori sa predstavnicima Ministarstva mogu da budu višestruko korisni.

Ne samo za proceduru samog projekta, nego i bolje razumijevanje politika i trendova u poljoprivredi. Kroz IPARD like 1 proširiće stočni fond na modernoj farmi u Sigama kod Danilovgrada za još 30 visokosteoniih junica, izgradnju osočne jame i nabavku priključne mehanizacije.

Portal Analitika