U okviru projekta „Rastimo zajedno 3“ Portal Analitika predstavlja IPA projekte koji su završeni, ili su u finalnoj fazi, a imaju za cilj da pokažu koliko je važno da naša zemlja iskoristi IPA fondove za dalji razvoj svih sektora društva.
Stvaranjem uslova za sigurniju plovidbu je od direktnog značaja za građane Crne Gore koji žive u primorju, povećanje pomorskog saobraćaja usloviće dalji razvoj nautičkog turizma.
Projekat uspostave „Sistema za nadzor i upravlajnje pomorskim saobraćajem i zaštite mora od zagađenja sa plovnih objekata“ (Vessel Traffic Monitoring and Information System - VTMIS and response to marine pollution incidents) je implementiran od strane Ministarstva pomorsrva i saobraćaja i Uprava pomorske sigurnosti.
-Upostavljanje ovog projekta se sastojalo od više aktivnosti koje su koštale 3,5 miliona eura, i finansiran je sredstvima iz Evropke unije u vrijednosti od 80 odsto ( odsnosno 2,8 miliona eura), dok kofinaniranje obezbijedilo Ministarstvo pomorstva i saobraćaja Crne Gore u vrijednosti od 20 odsto (700.000 eura), kazali su Portalu Analitika iz Uprave pomorske sigurnosti.
Za projekat VTMIS-a do sada je uloženo ukupno 1.832.432 eura, dok je za nabavku opreme za hitno reagovanje u slučaju zagađenja mora utrošeno 931.547 eura.
Kraj VTMIS-a u oktobru
Pripreme za realizaciju projekta su počele 2010. godine. Oprema za hitno reagovanje u slučaju zagađenja mora je nabavljena 2013. godine, dok se završetak projekta VTMIS očekuje u oktobru 2015. godine.
-VTMIS sistem, odnosno sistem za nadzor i upravljanje pomorskim saobraćajem sprovodi se u cilju povećanja sigurnosti pomorske plovidbe, efikasnosti pomorskog saobraćaja i zaštite morskog prostora, objasnili su Portalu Analitika iz Uprave pomorske sigurnosti.
Nakon uspješno sprovedene planske dokumentacije 5. avgusta 2014. godine. Uprava je dobila građevinsku dozvolu za senzorsku lokaciju Obosnik na poluostrvu Luštica. Građevinski radovi su krenuli početkom septembra mjeseca, što je podrazumjevalo izradu betonske platforme potrebnu za antenski toranj radara, operativni kontejner i ostalu senzorsku opremu.
Na već pripremljenoj podlozi i razvučenim instalacionim i infrastrukturnim elementima u oktobru mjesecu se pristupilo krajnjoj fazi montiranja opreme koja između ostalog uključuje: savremeni radarski senzor, AIS bazna stanica, VHF simpleks primopredajnici, VHF dupleks primopredajnici, meteo i hidro senzori i radio goniometar.
Posebno delikatna operacija je bila montiranje radarske antene na tornju o čemu svjedoče i slike u dodatku. Identična oprema biće smještena i na dvije senzorske lokacije u Dobroj Vodi, Baru.
-Stvaranjem uslova za sigurniju plovidbu je od direktnog značaja za građane Crne Gore koji žive u primorju. To će takođe uticati na povećanje pomorskog saobraćaja i dalji razvoj nautičkog turizma u Crnoj Gori što će se pozitivno odraziti na ekonomiju Crne Gore, zaključuju iz Uprave pomorske sigurnosti.
A.S.