Zemlja ima manje sicilijuma i magnezijuma od meteroita, iako su tva dva hemijska elementa bila ključna za njen nastanak.
Naučnici su ocijenili da su meteoriti preuzeli od Zemlje sicilijum i magnezijum, te je ona izmijenila hemijski sastav i izgubila na masi.
Istraživači su sproveli laboratorijske eksperimente kako bi rekonstruisali proces nastanka Zemlje i odredili hemijski sastav njene prve kore.
Poslije nastanka prve kore u čiji sastav ulaze meteroiti, kora je počela da se "kruni" tako što su se meteoriti od nje otkidali, odnoseći silicijum i magnezijum, navodi se u članku u britanskom naučnom časopisu "Nejčer komjunikejšns" (Nature Communications).
Naučni su otkrili da zbog toga meteoriti i asteroidi koji su bili u Zemlji sadrže znatno više silicijuma i isparljivih elemenata poput natrijuma i kalijuma nego ona.
"To se vjerovatno desilo u prvih 100 miliona godina postojanja Zemlje", navodi se u studiji i dodaje da je planeta tada time izgubila oko 15 odsto prvobitne mase.
Beta,rtcg.me
Komentari (4)
Ovo je smiješno i zapravo ništo ne objašnjava. Koa da su se neka đeca igrala pa smišljali najveće gluposti.
Ovo je totalna glupost. Ne može nebesko tijelo velike mase da se "kruni" i da se od njega otkidaju meteoriti, jer za to je potrebna velika sila da bi se savladala gravitacija tog nebeskog tijela. A te sile na površini nebeskog tijela nema.
Tačno. U suprotnom bi se to dešavalo i sada. Ne vidim da sa površine Zemlje polijeću meteoriti.
Neka im to bolje objasni ovaj naš nobelovac na čelu sa Vlahovićkom!!