Sci/Tech

Otkrivena grobnica Nefertiti?

Britanski arheolog Nikolas Rivs tvrdi da je nakon 3.300 godina misterije konačno odgonetnuo tajnu grobnice Nefertiti, najglamuroznije egipatske vladarke.
Otkrivena grobnica Nefertiti?
Portal AnalitikaIzvor

Posljednjih nekoliko decenija, grob supruge faraona Ehnatona bio je predmet najrazličitijih špekulacija i pretpostavki. Tražena je u gotovo svim dijelovima Egipta, pa čak i van sadašnjih granica te zemlje, prenosi Tanjug.

Ovog puta, međutim, britanski egiptolog je gotovo siguran da je pronašao izgubljenu grobnicu u prostorijama skrivenim unutar grobnice faraona Tutankamona, Ehnatonovog sina, koja se nalazi u Dolini kraljeva.

Skeniranjem sjevernog zida Tutankamonove grobnice otkrio je tajne sobe, od kojih bi jedna mogla da bude mjesto gdje je sahranjena Nefertiti. Rivs je skenirao zidove Tutankamonove grobnice visokom rezolucijom i otkrio čitav niz linearnih pukotina ispod slojeva boja koje je ukrašavaju. Do zaključka je došao i na osnovu raznih bizarnosti koje su oduvijek intrigirale stručnjake i koje bi mogle da potkrijepe hipotezu o postojanju dvoja sakrivenih vrata koja vode do tajnih hodnika i odaja.

Ukoliko se ispostavi da je Rivsova pretpostavka tačna, to bi nesumnjivo bilo jedno od najvećih arheoloških otkrića, posebno zbog riznice s kojom je čuvena kraljica najvjerovatnije bila pokopana.

„Ako griješim, onda nikom ništa, ali ako sam u pravu, onda je to najveće otkriće u istoriji“, rekao je britanski egiptolog koji radi na Univerzitetu u Arizoni i koji se proslavio radom na „Kraljevskom projektu grobnica Amarne“ u okviru kojeg je 2000. godine pronašao netaknuti grob u Dolini kraljeva.

„Teorija Nikolasa Rivsa se može lako provjeriti. Uz pomoć radara bi moglo da se vidi da li uopšte postoje šupljine u zidu", objasnio je za nedeljnik Ekonomist američki arheolog Kent Viks,  koji od 1995. godine radi na iskopinama u Dolini kraljeva.

Nefertiti (1370-1333. godine p.n.e), čije ime približno znači „ljepotica je stigla“, jedna je od najpopularnijih ličnosti Starog Egipta. Sačuvano je veoma malo njenih predmeta i onih na kojima je prikazana, od kojih je najpoznatija njena bista, koja se čuva u muzeju u Berlinu.

U istoriji je upamćena po vjerskoj reformi, koju je sprovela u Egiptu zajedno sa svojim mužem, Ehnatonom.  

(RTS)

Portal Analitika