To, kako piše Pobjeda, tvrde iz Elektroprivrede, ali i iz beogradske GEN-I grupe koja je prisutna na 20 tržišta električne energije u Evropi, komentarišući izjavu predsjednika Odbora Regulatorne agencije za energetiku Branislava Prelevića da je nerazdvajanj distribucije od proizvodnje, odnosno integrisani monopol, ključni razlo što nema novih igrača.
Iz Ministarstva ekonomije kažu da je Distribucija, iako formalno još nije pravno izdvojena iz EPCG, spremna da ispuni sve obaveze operatora distributivnog sistema, ukoliko se pojavi bilo koji nezavisni snabdjevač na tržištu Crne Gore.
Otvoreni od 2009: "Niske cijene električne energije, a ne nerazdvajanje distribucije od Elektroprivrede glavni su razlog što na tržište nije još ušao ni jedan novi snabdjevač – saopštili su iz EPCG i istakli da je Prelevićeva tvrdnja zbunjujuća i netačna.
- Javnost, ali i Prelević znaju da je tržište električne energije formalno otvoreno u januaru 2009. godine za sve kategorije kupaca izuzev domaćinstava, za koje je otvaranje startovalo 1. januara ove godine. Iako je tržište formalno otvoreno, samo je jedan potrošač, Kombinat aluminijuma, promijenio snabdjevača. Iz toga je jasno da za pojavu novih snabdjevača postoji barijera, a ona se zove nizak zatečeni nivo cijena električne energije, koje reguliše RAE – naveli su iz Elektroprivrede i dodali da potencijalni snabdjevači još nemaju ekonomskog interesa da šire svoju djelatnost u Crnoj Gori.
- Naime, cijena električne energije je 30 odsto niža od tržišne, što se može lako provjeriti kod drugih snabdjevača kao i na međunarodnoj berzi ili da kaže sam član Odbora RAE – objasnili su iz Elektroprivrede. Iz ove kompanije kažu da bi Prelević trebalo da zna da bi tržište električne energije bilo konkurentno neophodno je što skorije donijeti novi zakon o energetici sa pripadajućom podzakonskom regulativom koja je usaglašena sa trećim energetskim paketom EU.
- Sa druge strane, neophodno je identifikovati kategorije kupaca koji ne mogu plaćati tržiš- nu cijenu električne energije i za njih obezbijediti odgovarajuće subvencije, a cijenu električne energije za ostale kupce osloboditi ograničenja čime se stvaraju uslovi za suštinsko otvaranje tržišta – smatraju u Elektroprivredi. EPCG, kako kažu u ovoj kompaniji, već du- že intenzivirano radi na projektu odvajanja FC Distribucija iz EPCG u cilju iznalaženja najboljeg modela za funkcioni - Projekat je u završnoj fazi i izvršeno je funkcionalno razdvajanje dok se ubrzo očekuje i pravno razdvajanje jer se radi o veoma kompleksnom poslu.
Iako FC Distribucija izdvojena iz EPCG, ova funkcionalna cjelina ispunjava sve obaveze operatora distributivnog sistema ukoliko se pojavi nezavisni snabdjevač na tržištu jer i operator tržišta električne energije (COTEE) sa važećom podzakonskom regulativom daje mogućnost za funkcionisanje tržišta električne energije - ističu iz EPCG koja, kako kažu, redovno obavještava RAE o rezultatima rada po fazama.
Pobjeda