Sci/Tech

FOTO: Pogledajte Pluton izbliza

NASA je objavila najnovije fotografije Plutona, najdetaljnije snimke najudaljenije planete u Sunčevom sistemu.
FOTO: Pogledajte Pluton izbliza
Portal AnalitikaIzvor

Radi se o fotografiji koja je dio većeg mozaika i otkriva srcoliki dio planete. Iz NASA-e poručuju da postoje i planine koje su visoke gotovo 3.500 metara, a ekipa "New Horizonsa" tvrdi da tako visoke planine mora da imaju podlogu od leda.

- Vidimo zaleđenu vodu po prvi put na Plutonu. Možemo biti prilično sigurni da se tamo nalaze ogromne količine vode - rekao je Džon Spenser tokom konferencije.

Do jutra možemo da očekujemo gomilu novih fotografija, a na konferenciji za novinare rečeno je da bi većina trebalo da bude spremna do petka.

1507pluton1Svemirska sonda "New Horizons", koju je NASA lansirala 2006, uspješno je prošla pored Plutona i privela kraju svoju desetgodišnju odiseju. Proletjela pored tog nebeskog tijela na udaljenosti od 12.500 kilometara i počela da šalje prve podatke o toj tajanstvenoj planeti.

- S letilicom je sve u redu. Zabilježili smo podatke o Plutonovom sistemu i trenutno se sonda udaljava od Plutona - rekla je rukovoditeljka misije Alisa Bouman.

Prvi podaci sa sonde došli su u predviđeno vrijeme, nešto prije tri sata poslije ponoći po našem vremenu, a primili su ih naučnici u kontrolnom centru Laboratorije za primijenjenu fiziku Univerziteta "Džon Hopkins" u Baltimoru, u Merilendu. Riječ je o podacima o položaju sonde, koji su ukazivali da je s njom sve u redu. Potom je provjeren sastav sonde, a svi podaci pokazivali su da nema nikakvih kvarova. Poruka poslata s položaja sonde u Kuperovom sistemu, udaljenom tri milijarde milja, primila je antena u Madridu, a potom proslijedila u kontrolni centar.

- Baš kako smo planirali - kazala je Bouman.

1507pluton2"New Horizons" je u utorak, kada se najviše približio Plutonu na 12.500 kilometara, proveo više od osam sati u nizu eksperimenata vezanih za atmosferu planete. Sonda je takođe snimila njegovu noćnu stranu, uz pomoć svjetla koje se reflektuje s Plutonovog glavnog mjeseca Harona. Sonda je sada toliko daleko, da radio signalima, koji se kreću brzinom svjetlosti, za taj put treba četiri sata i 25 minuta.

Narednih dana "New Horizons" će nastaviti slati zabilježene podatke, a naučnici najavljuju da je do sada poslao tek jedan odsto onog što je zabilježio. Za slanje svih prikupljenih podataka biće potrebno 16 mjeseci. Prvi veći prenos podataka odvijaće se u dva dijela, oko 15 i oko 21.25 sati po našem vremenu, a najznačajnije će biti tri fotografije koje je zabilježio panhromatski LORRI. Svaki piksel na fotografijama predstavljaće udaljenost od četvrt milje. "New Horizon" poslaće i fotografije tri Plutonova mjeseca, Harona, Hidre i Niksa.

- Još niste ništa vidjeli! Današnji snimak samo je posljednji u foto-albumu "New Horizona" - objavili su iz NASA-e pored snimka Plutona.

Izvor: Index

Foto: index.hr

1507pluton3
Portal Analitika