Abiznis

Bolje vodosnabdijevanje Herceg Novog kroz projekat CG i Hrvatske

Iskustvo i dostignuća Hrvatske u upravljanju vodnim potencijalima u svijetlu prilagođavanja EU direktivama, ali i u projektima vodosnabdijevanja, navodnjavanja poljoprivrednih površina i zaštiti od poplava, dostupno je i Crnoj Gori kroz saradnju na međudržavnom nivou, a u planu su i konkretni projekti.
Bolje vodosnabdijevanje Herceg Novog kroz projekat CG i Hrvatske
Portal AnalitikaIzvor

To su glavni zaključci sastanka Stalne crnogorsko-hrvatske komisije za upravljanje vodama koji je održan danas u Herceg Novom. Tom prilikom razgovaralo se o nastavku saradnje dvije zemlje u oblasti vodoprivrede, ekspertskoj podršci, između ostalog i zajedničkim aktivnostima na izgradnji boljeg sistema za snabdijevanje Herceg Novog sa vodoizvorišta Plat, kandidovanjem projekta za finansiranje iz EU fondova.

Sastanku članova međudržavne komisije prisustvovao je i ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja prof. dr Petar Ivanović, koji je izrazio zadovoljstvo tempom i kvalitetom saradnje koja se stalno unaprjeđuje.

1507komisija- Iskoristili smo priliku da razgovaramo o konkretnim stvarima, projektima za bolje vodosnabdijevanje, ne samo u dijelu Herceg Novog, nego i ostatka Crne Gore. Posebno se to odnosi na oblast navodnjavanja poljoprivrednih površina što može doprinijeti razvoju poljoprivrede i ekonomije, onako kako je to u Hrvatskoj urađeno - kazao je on.

Govoreći o projektu unaprjeđenja sistema vodosnabdijevanja Herceg Novog sa Plata, koji bi bio kandidovan za finansiranje iz EU fondova, Ivanović je kazao da su na današnjem sastanku definisali rokove za pripremu dokumentacije.

- Mene zanima da oročimo kratke rokove za administraciju, zatim rokove za tehničku dokumentaciju, a potom da se zajedno obratimo za finansiranje od strane EU. Benefiti nisu samo vezani za građane, nego i za poljoprivredu kroz projekte za navodnjavanje, kako na strani Hrvatske - Konavli - tako i u zaleđu Herceg Novog. Ne želimo da radimo napamet, zato smo oročili posao na 60 dana za administrativni dio, nakon toga bi uslijedila priprema tehničke dokumentacije, a potom traženje finansijskih sredstava - dodao je.

1507komisija1Predsjednik hrvatske strane  međudržavne komisije Dražen Kurečić procjenjuje da bi, ako sve bude išlo po planu, projekat sa građevinskom dozvolom mogao biti završen za dvije godine, nakon čega bi se kandidovao kod EU fondova.

Govoreći o saradnji dvije države u oblasti vodoprivrede, Kurečić ističe da se ona odvija na državnom i stručnom nivou, da je odlična i da se stalno unapređuje.

- U Hrvatskoj sistem koji pokriva vodoprivredu, odnosno upravljanje vodama, je organizovan na vrlo visokom nivou. Bavimo se se pitanjima korišćenja, ali i zaštite voda, prema obavezama iz direktiva EU. Radimo na sistemima za odbranu od poplava, kroz EU finansiranje, ali i sisteme za navodnjavanje, kroz program ruralnog razvoja i očekujemo značajna sredstva - kazao je Kurečić, dodajući da su iskustva Hrvatske u toj oblasti vrlo značajna za Crnu Goru, obzirom da je za ulazak te zemlje u EU bila "podignuta letvica".

Generalni direktor direktorata za vodoprivredu Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja Velizar Vojinović istakao je da je kroz saradnju sa Hrvatskom obezbijeđena podrška za realizaciju obaveza vezanih za direktive EU u oblasti vodoprivrede, važne i za proces pregovora u Poglavlju 27, koje se odnosi na životnu sredinu. Vojinović je, osim stručne pomoći kolega iz Hrvatske, istakao i značajnu podršku u pripremanju strategije razvoja vodoprivrede, koja bi trebalo da bude usvojena do kraja godine.

- Podršku imamo u dijelu planova upravljanja vodnim područjima, kroz savsku i dunavsku komisiju. Komisija koja je danas zasijedala, ima dvije potkomisije, za Plat i za Trebišnicu, a planirano je i formiranje treće, za zaštitu Jadranskog mora. Plan je da se na nivou ovih tijela donese strategija razvoja odnosa i smjernice kako da unapređujemo i razmjenjujemo znanja i iskustva, što će Crnoj Gori umnogome olakšati put u EU, kada je riječ o upravljanju, boljem korišćenju i zaštiti vodnih potencijala - zaključio je Vojinović.

Portal Analitika