Analiza je je finansijska simulacija uticaja PDV na ekonomiju i budžet Crne Gore, a na uzorku od oko 40 hotela sa 5.427 smještajnih jedinica odnosno oko 43 odsto ukupnih registrovanih smještajnih kapaciteta.
Korist za budžet do 17 miliona eura i nova radna mjesta: Finansijska simulacija smanjenja stope PDV na usluge hrane i pića u Crnoj Gori izrađena je za tri varijante, a period koji je obuhvaćen analizom je 2014-2018.godina. Prema analizi, novoostvareni prihodi bi primjenom mjera bili veći između 7,9 i 17 miliona eura, dok bi se broj novootvorenih radnih mjesta povećao za oko 4.000.
Prva varijanta predviđa smanjenje PDV-a na usluge hrane i piće na 7% za cijelu Crnu Goru. U simulaciji, nakon početnog pada od 40%, budžetski prilivi rastu tokom idućih godina 15,2% u posmatranom petogodišnjem periodu. Analiza pokazuje da bi se moglo očekivati oko 4.054 novozaposlenih. Novostvoreni prihodi povezanih djelatnosti kao posljedica smanjenja stope PDV-a procjenjuju se na 11,7 miliona eura, konstatuje se u analizi.
Druga varijanta se odnosi na smanjenje stope PDV na usluge hrane i pića u regionu sjever, uz zadržavanje postojeće stope PDV na ishranu i piće u ostalim regionima Crne Gore (Region sjevera - opštine: Andrijevica, Berane, Bijelo Polje, Kolašin, Mojkovac, Plav, Pljevlja, Plužine, Rožaje, Šavnik i Žabljak)
„Nakon početnog rasta od 34%, budžetski prilivi rastu tokom idućih godina 140, 9% u posmatranom petogodišnjem periodu. Analiza pokazuje da bi se moglo očekivati oko 4.062 novozaposlenih, a novostvoreni prihodi povezanih djelatnosti kao posljedica smanjenja stope PDV-a procjenjuju se na 7,9 miliona eura, konstatuje se u Izvještaju o stanju uređenja prostora Trća varijanta predstavlja smanjenje stope PDV na ishranu i piće na 7% za hotele 4* i 5* uz zadržavanje postojeće stope PDV na ishranu i piće u hotelima ostalih (nižih) kategorija
„Nakon početnog pada od 35%, budžetski prilivi rastu tokom idućih godina 19,5% u posmatranom petogodišnjem periodu. Analiza pokazuje da bi se moglo očekivati oko 3.480 novozaposlenih, a novostvoreni prihodi povezanih djelatnosti kao posljedica smanjenja stope PDV-a procjenjuju se na 17 miliona eura. Dakle, selektivno uvođenje niže stope PDV-a na ishranu i piće od 7% u regionu sjever te za hotele sa 4* i 5*, ne bi se negativno odrazilo na budžetske prilive na srednji rok, a rezultiralo bi rastom konkurentnosti i novim prihodima“, konstatuje se u izvještaju.
Vlada odbila da poveća PDV na luksuz: Podsjetimo, Vlada je nedavno dala negativno mišljenje na predlog poslanika Pozitivne o povećanju PDV-a na luksuzne proizvode, pravdajući to evropskim direktivama.Pozitivna je predložila izmjene i dopune Zakona o porezu na dodatu vrijednost na način da se osim postojeće opšte stope od 19 odsto utvrdi i „viša“ stopa od 27 odsto za obračunavanje i plaćanje PDV-a na mobilne telefone čija vrijednost prelazi 100 eura, na putnička motorna vozila čija vrijednost prelazi 30.000 eura, na plovila (jahte, gliseri skuteri), na avione i druge letilice, osim avione koje koristi Montenegro airlines i satove čija vrijednost prelazi 500 eura.
Prema zvaničnim podacima, prosječne plate u hotelskoj industriji su oko 25 odsto niže od državnog prosjeka.
Ostaje da se vidi da li će, ukoliko bude usvojena, ovakva podrška uticati da ugostitelji počnu da zapošljavaju domaću radnu snagu i da konačno snize cijene svojih usluga
P.Zečević