„Razgovaraćemo o zajedničkim naporima da obezbijedimo što više projekata od strane Evropske unije, da razmijenimo iskustva u tom pravcu, ali i u pravcu zajedničkih evropskih integracija u kojima naše službe mogu da učestvuju“, istakao je direktor NCZS Zoran Martinović.
Kako je naglasio tokom radne posjete Nacionalne službe za zapošljavanje Srbije Zavodu za zapošljavanje Crne Gore, razgovaraće se i o pravima sezonskih radnika.
„Pokušaćemo da što više institucializujemo tu saradnju kako bi veliki broj lica dolazio organizovano da radi, a ne na način na koji se to najčešće radi“, objasnio je direktor NSZ Srbije.
On je istakao da su mnogi programi zapošljavanja u Srbiji usmjereni prema mladim ljudima, posebno imajući u vidu da položaj mladih na tržištu rada u čitavoj Evropi nije povoljan.
Kada su u pitanju sezonski radnici i zapošljavanje na crnogorskom primorju, direktor NCZS-a je rekao da nema tačan podatak koliko državljana Srbije radi u Crnoj Gori.
„Nažalost nemamo podatak koliko je osoba zapošljeno iz Srbije u Crnoj Gori i obratno, jer mnoga lica koja dolaze to rade neorganizovano i u sopstvenoj režiji, mimo posredovanja Nacionalne službe za zapošljavanje“, kazao je Martinović i dodao da jedino na osnovu izdatih radnih dozvola može da se prati taj broj.
On je istakao činjenicu da od 23 hiljade radnih dozvola koje su izdate u Crnoj Gori, 45 odsto dozvola je izdato državljanima Srbije.
„Pretpostavljam da veliki broj lica dolazi i bez radnih dozvola i to je problem. Time treba ove dvije službe da se bave. Treba da nađemo model kako ćemo na organizovan način sprovoditi dolazak naših državljana u Crnu Goru“, zaključio je direkto NSZ Srbije.
Direktorica Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG) Vukica Jelić, kazala je da joj je zadovoljstvo što su danas ugostili kolege iz Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) Srbije, te da je ovo samo nastavak uspješne saradnje koja traje nekoliko godina.
Objasnila je da se na današnjem sastanku razgovaralo o nekoliko tema, kao što su zapošljavanje građana Crne Gore u Srbiji, zajedničkim projektima i dodala da će se govoriti i o aktivnim mjerama.
„Ono što je jako važno jeste da imamo vrlo slične probleme, slični su nam i privredni ambijenti, a isto tako rekla bih i da su naše službe za zapošljavanje slično organizovane, model organizacije je gotovo identičan“, rekla je Jelić.
Direktorica ZZZCG je kazala da će zajedničko djelovanje biti u dijelu apliciranja za zajedničke prekogranične projekte.
„Budući da i jedna i druga služba imaju sektore za projekte, gdje rade ljudi koji su dobro obučeni, koji znaju jezik i znaju da rade projekte, smatramo sjelishodnim da napravimo zajedničke timove i da zajedno apliciramo. Mislimo da imamo dosta zajedničkih tema, problemi zapošljavanja su slični i moći ćemo sa zajedničkim projektima da napravimo korist za tržište rada“, objasnila je Jelić.
U razgovoru je, kako je istakla direktorica ZZZCG, zaključeno da u fokusu djelovanja treba da budu mladi, jer je zapošljavanje mladih prioritet ne samo u regionu već i u cijeloj Evropi.
K.Ć.