Abiznis

Odobreno 28 miliona eura državne pomoći

Država je prošle godine odobrila 28 miliona eura državne pomoći, što je 0,83 odsto bruto domaćeg proizvoda BDP, saopštio je predsjednik Komisije za kontrolu državne pomoći Mitar Bajčeta.
Odobreno 28 miliona eura državne pomoći
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

On je kazao da je najveći dio državne pomoći dobio nacionalni avioprevoznik Montenegro Airlines, kojem je odobreno 1,64 miliona eura kroz dokapitalizaciju.

"MA tu pomoć nije dobio prošle godine, već prije tri godine, ali s obzirom na to da se ona iskazuje onako kako se isplaćuje po godinama, možemo reći da je MA u ovom momentu top kompanija koja prima državnu pomoć“, rekao je Bajčeta nakon sjednice Vlade na kojoj je danas usvojen Izvještaj o dodijeljenoj državnoj pomoći za prošlu godinu, prenosi Mina-business.

On je dodao da postoji i državna pomoć koja je morala biti strukturirana na način što su aktivirane garancije Pobjedi i Primorki Bar, u vrijednosti od 3,7 miliona eura, odnosno 4,19 miliona eura.

Komisija, prema riječima Bajčete, trenutno nema zahtjeva za dodjelu državne pomoći.

On je saopštio i da je udio državne pomoći od 0,83 odsto BDP-u nešto viši od prosjeka u EU, koji iznosi 0,5 odsto.

"Crna Gora može da se pohvali da je procenat dodijeljene državne pomoći u BDP-u manji nego u dosta zemalja članica EU, kao što su Češka, Danska, Grčka, Letonija, Malta, Slovenija i Finska“, naveo je Bajčeta.

Vlada je danas usvojila strategije i akcione planove za pregovaračka poglavlja 11 i 13, koja se odnosne na poljoprivredu i ruralni razvoj i ribarstvo, čime je Crna Gora ispunila mjerila za otvaranje pregovora o njima.

Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, Petar Ivanović, kazao je da očekuje da će pregovori o tim poglavljima biti otvoreni na konferenciji koja je planirana za kraj godine.

On je saopštio da je cilj Strategije za pregovaračko poglavlje 11 da se definišu osnovne aktivnosti i prioriteti koje će crnogorska poljoprivreda polako ispunjavati do ulaska u EU.

"Cilj nam je povećanje produktivnosti crnogorskih poljoprivrednih proizvođača, jačanje kvaliteta i podizanje standarda proizvodnje. Cjenimo da turizam može biti važan pokretački motiv za razvoj poljoprivrede i da jačanje turističkih potencijala u Crnoj Gori može da pogura dodatni razvoj poljoprivredne proizvodnje“, rekao je Ivanović.

On je dodao da su Strategijom i Akcionim planom za pregovaračko poglavlje 11 definisane mjere koje će biti na raspolaganju poljoprivrednim proizvođačima iz nacionalnog budžeta.

"Stvoreni su i uslovi da se ide na usvajanje IPARD programa, gdje je već obezbjeđeno 39 miliona eura koji će biti poljoprivrednim proizvođačima biti na raspolaganju od naredne godine“, naveo je Ivanović.

On je naveo da usvajanje Strategije i Akcionog plana za pregovaračko poglavlje 13 omogućava bavljenje različitim vrstama izlova.

"Tehnološi zaostajemo u tom dijelu i tu smo otvorili jedan međuprostor gdje možemo unaprijediti ribarstvo“, kazao je Ivanović.

Vlada je danas usvojila i Prijedlog zakona o carinskoj službi, čime će se stvoriti zakonske pretpostavke za kvalitetnije ostvarivanje fiskalne uloge carinske službe.

Direktor Uprave carina, Vladan Joković, kazao je da se donošenjem tog zakona stvaraju pretpostavlje za uspostavljenje bezbjednosne uloge carinske službe u skladu sa zahtjevima evropskih carinskih propisa i efikasnije suzbijanja svih oblika i modaliteta obavljanja privrednih djelatnosti na načine koji odstupaju od legitimnih normi. "Prijedlogom zakona je napravljen značajan korak u cilju poboljšanja rada carinske službe, što će biti značajan impuls modernizaciji te institucije i njenoj transpofrmaciji u efikasan i pouzdan servis“, saopštio je Joković.

Vlada Crne Gore, na danas održanoj 116. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Milo Đukanović, utvrdila je Prijedlog zakona o carinskoj službi. Donošenjem novog Zakona stvoriće se normativne pretpostavke za kvalitetnije ostvarivanje fiskalne i sigurnosne uloge carinske službe, u skladu sa zahtjevima evropskih carinskih propisa i promjenama koje će uslijediti pristupanjem Crne Gore Evropskoj uniji.

Vlada je utvrdila i Prijedlog zakona o mladima, istakavši da  će Crna Gora prvi put dobiti zakon koji će obezbijediti sprovođenje jedinstvene politike u ovoj oblasti, unapređenje društvenog položaja mladih u svim oblastima, uslove za podršku mladima u organizovanju, društvenom djelovanju, kao i učešće u donošenju odluka, razvoju i ostvarivanju ličnih i društvenih potencijala.

Na sjednici je utvrđen Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nacionalnim stručnim kvalifikacijama. Osnovni razlozi za izmjene Zakona uslovljeni su potrebom usaglašavanja važećih rješenja sa postojećim pravnim sistemom. Cilj Prijedloga zakona je da uredi sistem u oblasti nacionalnih stručnih kvalifikacija koji će doprinijeti daljem razvoju cjeloživotnog učenja, povezivanju formalnog obrazovanja sa neformalnim učenjem, priznavanju neformalnog i informalnog učenja i ranije stečenih znanja, što će omogućiti vidljivost kvalifikacija koje pojedinac posjeduje, a samim tim olakšati njegovo zapošljavanje, bolji položaj na tržištu rada i mobilnost.

Vlada je usvojila Strategiju razvoja opšteg srednjeg obrazovanja u Crnoj Gori (2015-2020) sa Akcionim planom za 2015. i 2016. godinu. Cilj izrade Strategije je poboljšanje kvaliteta i efikasnosti opšteg srednjeg obrazovanja u Crnoj Gori na osnovu analize postojećeg stanja u gimnazijskom obrazovanju i definisanih prioritetnih oblasti, ciljeva, mjera i aktivnosti koje je potrebno realizovati za njihovo ostvarivanje.

Na sjednici je usvojen Program reforme politike zapošljavanja i socijalne politike 2015-2020. U ovom dokumentu pružaju se odgovori na izazove u oblasti tržišta rada, zapošljavanja, razvoja vještina i znanja, socijalne pravde i socijalne inkluzije. Pored odabira adekvatnih mjera i aktivnosti za rješavanje izazova u tim oblastima, Program je posvećen daljoj izgradnji administrativnih kapaciteta, efikasnom upravljanju i institucionalnim reformama. Indikativna sredstva opredijeljena za ostvarivanje cjelokupnih ciljeva Programa iznose oko 68 miliona eura, a posebno je naglašeno da je taj iznos baziran na realnim izvorima.

Usvojena je i Strategija razvoja ženskog preduzetništva 2015-2020 s Akcionim planom za 2015.godinu. Strategija ima za cilj podsticanje bržeg i lakšeg ekonomskog osnaživanja žena, kroz stvaranje povoljnog poslovnog ambijenta i pružanje podrške razvoju njihovih preduzetničkih potencijala, što će ujedno doprinijeti razvoju postojećih i otvaranju novih preduzeća, kreiranju novih radnih mjesta i rastu zaposlenosti, a time i ukupnom razvoju sektora MSP i preduzetništva.

Vlada je usvojila Informaciju o socijalnim programima za Rudnike boksita Nikšić, Fabriku elektroda Piva AD – Plužine i Montavar metalac d.o.o. Nikšić, s tim što su nadležna ministarstva zadužena da naknadno definišu model povezivanja  radnog staža za zaposlene u Rudnicima boksita, u sladu sa Zakonom i dosadašnjom praksom. Predsjednik Vlade je tokom rasprave ocijenio da će se realizacijom socijalnog programa stvoriti uslovi da se sa manjim brojem zaposlenih nastavi eksploatacija boksita na tržišno održivim principima, čime bi bio sačuvan taj dio crnogorske privrede.

Vlada je usvojila i Prijedlog za rešavanje nedostajućih sredstava za otplatu dijela prve rate kredita Crnogorske plovidbe AD Kotor prema Exim banci, imajući u vidu činjenicu da su sredstva ovog privrednog društva svojevremeno iskorišćena za plaćanje obaveza Jugooceanije Kotor.

Portal Analitika