Fotografije je snimio program "Vizuelni i infracrveni spektrometar" (Virs), a za 19 godina, koliko "Mesindžer" kruži oko Merkura, ove fotografije su najjasnije do sada.
Nakon što je letjelica ostala bez goriva, srušila se na površinu planete brzinom od 8.750 milja na sat.
"Mesindžer, težak 500 kilograma, srušio se na "tamnu stranu Merkura", odakle se planeta Zemlja ne vidi. Ovo je prvi put da je jedna letjelica uspjela da sleti na ovo područje.
Naučnici su čitavu misiju proglasili potpunim uspjehom, s obzirom na to da je "Mesindžer" zabilježio nekoliko nevjerovatnih otkrića.
Otkriveno je da postoje izvori vode na Merkuru. Smrznuta voda na planeti koja je toliko blizu Sunca predstavljala je pravo iznenađenje za naučnike.
Otkriven je neobjašnjivi tamni sloj nepoznate materije koja prekriva led na Merkuru. Iako za sada NASA nije potvrdila o čemu se radi, pretpostavlja se da je u pitanju materija bogata ugljenikom.
Merkur je ranije bio veća planeta, koja se vremenom smanjila na sadašnje dimenzije. "Mesindžer" je otkrio da je Merkur prije pola milijarde godina bio sedam kilometara širi u prečniku nego što je sada.
Ovo su samo neka od nebrojenih otkrića zabiljeeženih na hiljadama terabajta memorije koje je "Mesindžer" godinama odašiljao u sjedišta NASA-e.
Šon Solomon, šef projekta, izjavio je da se "nakon 19 godina postojanja 'Mesindžera' oseća kao da je izgubio člana porodice", s obzirom da se misija istraživanja ovog dijela svemira napokon završila.
Izvor: blic.rs