Pojekat JASPPer pripada grupi IPA projekata iz komponente II - Prekogranična saradnja, mjera 1.1. - Zajedničke mjere za zaštitu životne sredine, prirode i kulturne baštine.
Projekat je realizovan u saradnji sa Hrvatskim hidrografskim institutom iz Splita (HHI), funkcionalnim vodećim partnerom na Projektu i Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore (ZHMSCG), vodećeg partnera sa crnogorske strane. Sveučilište u Dubrovniku – Institut za more i priobalje (IMP) i Univerzitet Crne Gore – Institut za biologiju mora Kotor (IBMK) su bili partneri vodećim institucijama.
Ukupna vrijednost projekta je 598.339 hiljada eura. Od tog iznosa hrvatskim partnerima je opredijeljeno nešto više od 251 hiljade, crnogorskim oko 254 hiljade eura bespovratne pomoći od strane EU.
Proučavano područje obuhvatalo je Dubrovačko-neretvansku županiju (Opština Konavle) i crnogorsko primorje (opštine Herceg Novi, Kotor i Tivat). Projekat je implementiran u periodu od 1. maja 2013. do 30. aprila 2015. godine. Detaljno je i opsežno istraživan morski ekosistem, čiji rezultati su poslužili kao osnova za ocjenu efekata uticaja komunalnih voda na ekosistem mora u proučavanom području.
Institucije koje su učesnice na Projektu imaju manji ili veći stepen nadležnosti kod monitoringa životne sredine u svojim zemljama. Motiv za apliciranje kod Evropske komisije za podršku implementacije Projekta je bio to što pojedina područja definisana projektnim zadatkom nisu ranije bila obuhvaćena redovnim monitoringom, a zašto postoji zakonska obaveza i realna potreba.
Najvažniji dio posla obavljen je na terenu pručavanog područja, uzorkovanjem elemenata morskog ekosistema, uključujući tu i in situ analize (na licu mjesta), dok je značajan dio analiza urađen u našim laboratorijama. Projekat je značajno doprinio poznavanju ekosistema u proučavanom području, te ukazao na potrebu uspostavljanja novih stanica za monitoring.
Pored rezultata pretpostavljenih projektnim zadatkom, ekpertski tim je detektovao i neočekivane kvarove na podvodnoj infrastrukturi (npr. na lokaciji Trašte). Mišljenja smo, kao projektni ekspertski tim, da će rezultati Projekta, predstavljeni u Studiji i brojnim izvješatajima Projekta, biti korisni svima koji upravljaju ovim sistemima u proučavanom području, a prije svega opštinama.
Rezultati istraživanja, daju validnu osnovu za pokretanje akcije na lokalnom, nacionalnom i regionalnom nivou.